Džemovi i marmelade su slatki način za početak dana, namazani na kriške hleba ili na palačinkama su odlična poslastica. Ali može se desiti da kada otvorite teglu, gorko se iznenadite i vidite buđ.
Zašto se buđ pojavljuje čak i ako ste pazili da dobro zatvorite teglu i držite je u frižideru, baš kao što je naznačeno na pakovanju?
I pre svega, kako se ponašati u slučaju pojave buđi na proizvodu?
Uopšteno govoreći, buđ je simptom lošeg skladištenja određenih namirnica. To važi i za džemove i marmelade, na kojima se u kontaktu sa vazduhom mogu razviti opasne plesni.
Pre svega, morate razlikovati domaće džemove (podložnije kvarenju i prodoru buđi) od džemova industrijski proizvedenih.
Kupovni su obično sigurniji jer tegle prolaze kroz teške procedure sterilizacije, a priprema takođe podleže višestrukim proverama u toku proizvodnog lanca.
Ali čak i industrijski džem može razviti buđ ako se nepravilno skladišti ili ostavi otvoren predugo.
Buđ se stvara kada je džem u kontaktu sa vazduhom: to se dešava ako tegla nije dobro zatvorena ili ako je bila otvorena predugo, čak i ako je bila u frižideru.
Nije slučajno da se na pakovanju proizvoda može pročitati natpis „potrošiti u roku od nekoliko dana nakon otvaranja“.
Napadu buđi su podložniji proizvodi bez šećera ili sa malo dodatog šećera: šećer, pored zaslađivanja, služi i za bolje očuvanje ploda, a samim tim i za otklanjanje opasnosti od plesni.
Ako primetite belu patinu (ili male bele tačke) na površini džema, nažalost morate da bacite celu teglu: nema mogućnosti da vratite proizvod koji ne izlaže vaše zdravlje opasnosti.
Pazite na one koji tvrde da je dovoljno čistom kašikom ukloniti površinsku patinu i pojesti proizvod ispod: sav džem je sada ugrožen i treba ga baciti.
Preuzmite android aplikaciju.