Početna > Srbija
Srbija

Srpski pasoš blago opao u snazi tokom pandemije

Henli Pasport Indeks, zasnovan na ekskluzivnim podacima Međunarodne asocijacije vazdušnog transporta (IATA), redovno prati svetske pasoše koji su najprikladniji za putovanja od 2006. godine, a po njihovom izveštaju, srpski pasoš se sada nalazi na nižoj poziciji u odnosu na poslednja merenja.
Foto: Gradske Info

Srpski pasoš nalazi se na 39. mestu, sa skorom od 135, i dalje prateći trend pada na ovom indeksu. To znači da nosioci srpskog pasoša mogu da uđu u 135 zemalja bez vize.

U julu je srpski pasoš zauzeo 38. mesto, dok je u aprilu držao 36. mesto.

Globalni jaz u slobodi putovanja nikada nije bio veći, kaže se u najnovijem izveštaju londonske firme za savete o državljanstvu i boravištu „Henli end Partners“.

Kaže se da su sve veće prepreke za putovanja koje su uvedene u poslednjih 18 meseci pandemije kovida rezultirale najvećim globalnim jazom u mobilnosti u 16-godišnjoj istoriji indeksa.

Indeks ne uzima u obzir privremena ograničenja, a kako navode, vlasnici pasoša na vrhu njegove rang liste, Japan i Singapur, mogu teoretski da putuju bez viza na 192 destinacije.

To je 166 destinacija više od avganistanskih državljana, koji se nalaze na dnu indeksa 199 pasoša i mogu pristupiti samo 26 zemalja bez prethodnog zahteva za vizu.

Rang lista ostaje praktično nepromenjena u prvih deset mesta dok ulazimo u poslednji kvartal 2021. Južna Koreja se izjednačena sa Nemačkom na drugom mestu (sa ocenom 190), a Finska, Italija, Luksemburg, Španija zajedno su na trećem mestu (sa ocenom 189).

Zemlje EU kao i obično dominiraju na vrhu liste, na četvrtom mestu su Austrija i Danska, a na petom Francuska, Irska, Holandija, Portugal, Švedska. Novi Zeland se nalazi na šestom mestu pored Belgije i Švajcarske.

Sjedinjene Države i Ujedinjeno Kraljevstvo, koje su zajedno držale prvo mesto 2014. godine, sada su skromnije postavljene na rang listi. Oni su na 7. mestu, pored Češke, Grčke, Malte i Norveške, sa bezviznim pristupom do 185 odredišta.

Australija i Kanada su na osmom mestu, Mađarska je deveta, a Litvanija, Poljska i Slovačka zajedno su se probile na 10. mesto sa skorom 182.

Koja je danas uloga pokreta nesvrstanih pročitajte ovde.

 

Preuzmite android aplikaciju.