Почетна > Србија
Србија

Српски пасош благо опао у снази током пандемије

Хенли Паспорт Индекс, заснован на ексклузивним подацима Међународне асоцијације ваздушног транспорта (ИАТА), редовно прати светске пасоше који су најприкладнији за путовања од 2006. године, а по њиховом извештају, српски пасош се сада налази на нижој позицији у односу на последња мерења.
Фото: Градске Инфо

Српски пасош налази се на 39. месту, са скором од 135, и даље пратећи тренд пада на овом индексу. То значи да носиоци српског пасоша могу да уђу у 135 земаља без визе.

У јулу је српски пасош заузео 38. место, док је у априлу држао 36. место.

Глобални јаз у слободи путовања никада није био већи, каже се у најновијем извештају лондонске фирме за савете о држављанству и боравишту „Хенли енд Партнерс“.

Каже се да су све веће препреке за путовања које су уведене у последњих 18 месеци пандемије ковида резултирале највећим глобалним јазом у мобилности у 16-годишњој историји индекса.

Индекс не узима у обзир привремена ограничења, а како наводе, власници пасоша на врху његове ранг листе, Јапан и Сингапур, могу теоретски да путују без виза на 192 дестинације.

То је 166 дестинација више од авганистанских држављана, који се налазе на дну индекса 199 пасоша и могу приступити само 26 земаља без претходног захтева за визу.

Ранг листа остаје практично непромењена у првих десет места док улазимо у последњи квартал 2021. Јужна Кореја се изједначена са Немачком на другом месту (са оценом 190), а Финска, Италија, Луксембург, Шпанија заједно су на трећем месту (са оценом 189).

Земље ЕУ као и обично доминирају на врху листе, на четвртом месту су Аустрија и Данска, а на петом Француска, Ирска, Холандија, Португал, Шведска. Нови Зеланд се налази на шестом месту поред Белгије и Швајцарске.

Сједињене Државе и Уједињено Краљевство, које су заједно држале прво место 2014. године, сада су скромније постављене на ранг листи. Они су на 7. месту, поред Чешке, Грчке, Малте и Норвешке, са безвизним приступом до 185 одредишта.

Аустралија и Канада су на осмом месту, Мађарска је девета, а Литванија, Пољска и Словачка заједно су се пробиле на 10. место са скором 182.

Која је данас улога покрета несврстаних прочитајте овде.

 

Преузмите андроид апликацију.