Početna > Novi Sad

Kulturna scena Novi Sad

Srpski modni fotograf Pavel Surovi osvojio neverovatnih 100 medalja u roku od 3 meseca

Srpski modni fotograf Pavel Surovi iz Kisača ostvario je neverovatan uspeh na medjunarodnim fotografskim umetničkim takmičenjima prezentujući Srbiju uspeo je samo za 3 meseca da sa svojim umetničkim fotografijama osvoji čak 23 zlatnih medalja širom sveta.
Foto: Pavel Surovi
Pored zlatnih medalja srpski fotograf Pavel Surovi je osvojio i 30 srebnih i više od 30 bronzanih medalja i na stotinu pohvala.
Foto: Pavel Surovi

Dva puta je zaredom je proglašem za najboljeg modnog fotografa u Rusiji na međunarodnom „IBEFF“ Etno moda festivalu.

Proglašen je za najboljeg fotografa portreta u Češkoj na međunarodnom foto salonu Bohemija u Pragu.

Foto: Pavel Surovi

U Sloveniji je dobitnik zlatne medalje Foto saveza Slovenije u kategoriji serija i proglašen najboljim autorom i fotografom 23. Celjskog foto salona. Na međunarodnim foto takičenjima u umetničkoj fotografiji Belgiji i Gruziji je uzeo po 2 zlatne medalje u 2 foto kategorije kolorna i crno bela fotografija.

Osvojio je još bezbroj medalja u Francuskoj, Crnoj Gori, Bugarskoj, Sloveniji, Hrvatskoj, Albaniji, Turskoj, Kipru, Severnoj Makedoniji, Islandu, Nikaragvi…

„Ponosan sam što predstavljam Srbiju u najboljem svetlu na svkm svetskim prestižnom fotografskim takmičenjima. Ovo je veliki uspeh za Srbiju, srpske narodne nošnje, ali i moju kreativnost koja je uspela da preskoči lokalne steroitipe, tradicionalistički pogled na narodnu nošnju i kreativne državne granice. Najviše sam ponosan što ove fotografije u narodnim nošnjama prezentuju Kulturni centra Kisač, Grad Novi Sad, Evropsku prestonicu kulture – Novi Sad 2022 i Srbiju širom sveta! To je jedan novi svet Balkana izmedju duhovnog i svetskog. Hvala Gradu Novom Sadu i Fondaciji Evropska prestonica kulture Novi Sad 2022 što su verovali u moju novu viziju prikazivanja narodnih nošnji Balkana“, izjavio je srpski modni fotograf.

Sve pobedničke fotografije Pavela Surovog su iz njegovog umetničkog opusa „Korona“ i „Tron“ koje je uspeo da stvori u vreme pandemije i prošle godine.

Na svojim umetničkim fotografija Pavel Surovi nam kroz tradiciju, priče, mitove, bajke i fikciju prikazuje upravo to što smatra najvrednijim za jedan narod, a to je materijalno i nematerijalno kulturno nasleđe naroda Balkana.

Najviše nagrađivane su mu fotografije srpskih ratnica, anđela, svetica, grofica i kraljica.

Foto: Pavel Surovi

Njegove pobedničke fotografije nose nazive Templarka, Variorka, Beli Anđeo, Arhangel Mihailo, Sveta Tereza, Marija Magdalena, grofica Batori, kraljica Korone

Kao modni fotograf Pavel Surovi se u svom radu nije se fokusirao na fotografisanje savremenih modnih kreacije nego upravo na narodnu nošnju Srba iz celog regiona, Slovaka, Mađara, Rusina, Hrvata, Bunjevaca, Rumuna, Turaka.

U svom radu kao fotograf koristi modnu fotografiju kao način da izrazi svojsku estetiku i formu a kao umetnički izraz koristi alegorije.

Foto: Pavel Surovi
Poznat je po tome da sve radi sam od ideje preko kreiranja koncepta, scenografije, odabira narodnih nošnji pa sve do finalne realizacije, fotografisanja i retuširanje sve je to lično njegovo delo.
Foto: Pavel Surovi

Posle svih osvojenih nagrada srpski fotograf Pavel Surovi počeo je da fotografiše novi opus pod nazivom P.S. Mira Brtka.  Naziv predstavlja spoj dva umetnika i sveta Pavela Surovog i Mire Brtke.

Mira Brtkova je jedna od najpoznatijnim multidisciplinarnih umetnica u Srbiji, ali i u svetu. Poznata je kao uspešna likovna umetnica, modna kreatorka, pozorišna i filmska rediteljka koja je iza sebe ostavila veliki opus umetničkih dela u različitim disciplinama. Surovi se fokusira u ovom projektu na modne kreacije Mire Brtkove, t.j. njene nadaleko poznate haljine, koje interpretira iz svog estetskog i filozofskog ugla ali i pokušava da interpretira i objasni Mirinu perspektivu stvaranja haljina. Preko fotografije dodaje svakoj haljini kontekst i dušu.

Predavanje „Revolucionarna umetnost“ u Muzeju Vojvodine

Preuzmite android aplikaciju.