Почетна > Нови Сад

Културна сцена Нови Сад

Српски модни фотограф Павел Сурови освојио невероватних 100 медаља у року од 3 месеца

Српски модни фотограф Павел Сурови из Кисача остварио је невероватан успех на медјународним фотографским уметничким такмичењима презентујући Србију успео је само за 3 месеца да са својим уметничким фотографијама освоји чак 23 златних медаља широм света.
Фото: Павел Сурови
Поред златних медаља српски фотограф Павел Сурови је освојио и 30 сребних и више од 30 бронзаних медаља и на стотину похвала.
Фото: Павел Сурови

Два пута је заредом је проглашем за најбољег модног фотографа у Русији на међународном „IBEFF“ Етно мода фестивалу.

Проглашен је за најбољег фотографа портрета у Чешкој на међународном фото салону Бохемија у Прагу.

Фото: Павел Сурови

У Словенији је добитник златне медаље Фото савеза Словеније у категорији серија и проглашен најбољим аутором и фотографом 23. Цељског фото салона. На међународним фото такичењима у уметничкој фотографији Белгији и Грузији је узео по 2 златне медаље у 2 фото категорије колорна и црно бела фотографија.

Освојио је још безброј медаља у Француској, Црној Гори, Бугарској, Словенији, Хрватској, Албанији, Турској, Кипру, Северној Македонији, Исланду, Никарагви…

„Поносан сам што представљам Србију у најбољем светлу на свкм светским престижном фотографским такмичењима. Ово је велики успех за Србију, српске народне ношње, али и моју креативност која је успела да прескочи локалне стероитипе, традиционалистички поглед на народну ношњу и креативне државне границе. Највише сам поносан што ове фотографије у народним ношњама презентују Културни центра Кисач, Град Нови Сад, Европску престоницу културе – Нови Сад 2022 и Србију широм света! То је један нови свет Балкана измедју духовног и светског. Хвала Граду Новом Саду и Фондацији Европска престоница културе Нови Сад 2022 што су веровали у моју нову визију приказивања народних ношњи Балкана“, изјавио је српски модни фотограф.

Све победничке фотографије Павела Суровог су из његовог уметничког опуса „Корона“ и „Трон“ које је успео да створи у време пандемије и прошле године.

На својим уметничким фотографија Павел Сурови нам кроз традицију, приче, митове, бајке и фикцију приказује управо то што сматра највреднијим за један народ, а то је материјално и нематеријално културно наслеђе народа Балкана.

Највише награђиване су му фотографије српских ратница, анђела, светица, грофица и краљица.

Фото: Павел Сурови

Његове победничке фотографије носе називе Темпларка, Вариорка, Бели Анђео, Архангел Михаило, Света Тереза, Марија Магдалена, грофица Батори, краљица Короне

Као модни фотограф Павел Сурови се у свом раду није се фокусирао на фотографисање савремених модних креације него управо на народну ношњу Срба из целог региона, Словака, Мађара, Русина, Хрвата, Буњеваца, Румуна, Турака.

У свом раду као фотограф користи модну фотографију као начин да изрази својску естетику и форму а као уметнички израз користи алегорије.

Фото: Павел Сурови
Познат је по томе да све ради сам од идеје преко креирања концепта, сценографије, одабира народних ношњи па све до финалне реализације, фотографисања и ретуширање све је то лично његово дело.
Фото: Павел Сурови

После свих освојених награда српски фотограф Павел Сурови почео је да фотографише нови опус под називом П.С. Мира Бртка.  Назив представља спој два уметника и света Павела Суровог и Мире Бртке.

Мира Брткова је једна од најпознатијним мултидисциплинарних уметница у Србији, али и у свету. Позната је као успешна ликовна уметница, модна креаторка, позоришна и филмска редитељка која је иза себе оставила велики опус уметничких дела у различитим дисциплинама. Сурови се фокусира у овом пројекту на модне креације Мире Брткове, т.ј. њене надалеко познате хаљине, које интерпретира из свог естетског и филозофског угла али и покушава да интерпретира и објасни Мирину перспективу стварања хаљина. Преко фотографије додаје свакој хаљини контекст и душу.

Predavanje „Revolucionarna umetnost“ u Muzeju Vojvodine

Преузмите андроид апликацију.