Почетна > Свет
Свет

Шри Ланка – ванредно стање, хаос због несташица, полиција на бензинским пумпама

Влада Шри Ланке увела је полицијски час за викенд, иако је стотине адвоката позвало председника Готабају Рајапаксу да укине ванредно стање проглашено након немира због несташице горива и других производа у земљи коју потреса дубока економска криза.
Фото: Танјуг/AP/Eranga Jayawardena

Владина канцеларија за информисање саопштила је да ће полицијски час у целој земљи трајати од 18 часова до 6 сати у понедељак.

Рајапакса је у петак увео ванредно стање, што је изазвало страх од гушења протеста. Овлашћења за ванредне ситуације у прошлости су дозвољавала војсци да хапси и притвори осумњичене без налога, али услови тренутних овлашћења још нису јасни.

Острвска држава у Индијском океану од 22 милиона људи суочава се са непрестаним рестрикцијама струје које трају по 13 сати дневно, док се влада бори да обезбеди девизе за плаћање горива и других неопходних увозних производа.

„Људи излазе на улице када су ствари немогуће. Када људи изађу на улице, политички лидери земље морају да делују промишљено“, рекао је 68-годишњи власник продавнице у Коломбу Нишан Аријапала за Ројтерс.

Председник Рајапакса је рекао да је ванредно стање потребно да би се заштитио јавни ред и одржале основне залихе и пружање услуга.

Сукоб демонстраната и полиције

Бесни због несташице горива и других основних намирница, стотине демонстраната сукобило се у четвртак са полицијом и војском испред Рајапаксине резиденције док су позивали на његово збацивање и запалили неколико полицијских и војних возила.

Полиција је ухапсила 53 особе и увела полицијски час у Коломбу и околини у петак како би обуздала друге спорадичне протесте.

Фото: Танјуг/AP/Eranga Jayawardena

У суботу су отворене продавнице и саобраћај је био нормализован, док поједине бензинске станице обезбеђује полиција.

„Дошло је до неразумевања тежњи народа и саосјећања са патњом народа у земљи“, наводе у апелу адвокати, чланови Адвокатске коморе Шри Ланке, додајући да би требало поштовати слободу говора и право на мирно окупљање.

Реагујући на ванредно стање, америчка амбасадорка у Шри Ланки Џули Чунг рекла је да грађани имају право да мирно протестују.

„Пажљиво пратим ситуацију и надам се да ће наредни дани донети уздржаност свих страна, као и преко потребну економску стабилност и олакшање за оне који пате“, написала је Чунгова на Твитеру.

Несташица девиза или како платити гас

Брод који је превозио 5.500 метричких тона гаса за домаћинства морао је да напусти воде Шри Ланке након што Лаугфс Гас, компанија која га је наручила, није могла да набави 4,9 милиона долара од локалних банака да га плати.

„Људи се боре са акутном несташицом гаса за домаћинства, али како да им помогнемо када нема долара? Заглавили смо“, рекао је Лаугфсов председник за гас В.Х.К. Вегапитија.

Криза која је у току, резултат је лошег економског управљања неколико влада је појачана пандемијом ковида-19, која је погодила туризам и дознаке.

Такође је означила оштар заокрет у политичкој подршци Рајапакси, који је дошао на власт 2019. обећавајући стабилност.

Фото: Танјуг/AP/Eranga Jayawardena

Влада је саопштила да тражи спас од Међународног монетарног фонда и зајмове од Индије и Кине.

У првој великој помоћи у храни тој земљи откако је Коломбо обезбедио кредитну линију из Њу Делхија, индијски трговци су почели да утоварују 40.000 тона пиринча.

 

Преузмите андроид апликацију.