Istoričar Stanislav Sretenović izjavio je danas, povodom posete francuskog predsednika Emanuela Makrona, da je srpska diplomatija uspela da tradicionalno dobre i istorijske odnose dve zemlje pretoči u lično prijateljstvo Aleksandra Vučića i Emanuela Makrona, kao i da u današnjim diplomatskim odnosima to mnogo znači.
„To je velika pobeda srpske diplomatije“, rekao je on za Tanjug i dodao da iz tog ličnog prijateljstva proizilazi dalji kontinuitet u ovim međudržavnim odnosima.
Ocenio je da je poseta Makrona Srbiji druga po redu posle one istorijske 15. jula 2019. godine, kada se obratio najširem auditorijumu na, kako je rekao izvanrednom srpskom jeziku, što je obeležilo tu posetu u najvećoj meri.
Sretenović je na naveo da ova poseta ima tri segmenta – prvi segment je simbolički, kulturološki, drugi ekonomski i treći politički segment.
„U ovom simboličkom delu veoma je važno da prokomentarišemo Makronovu posetu Novom Sadu, koji ima mnogo da ponudi francuskom predsedniku vezano za srpsku i evropsku kulturu“, naveo je on.
Francuski predsednik će posetiti galeriju Matice Srpske, koja je u poslednje vreme imala sjajne izložbe vezane za srpsku, evropsku i francusku umetnost.
„Takođe, diskusiji organizovanoj od strane jedne značajne francuske firme o veštačkoj inteligenciji, susrešće se sa obrazovanim ljudima i podvući taj kontakt sa mladim ljudima koje Francuska želi da razvija ovde u Srbiji“, kazao je on.
Prema njegovim rečima, ovaj simbolički nivo se nastavlja i u Beogradu, kada će dva predsednika postaviti ploču na beogradskom Aerodromu , koji je, kako je rekao, imao uspone i padove sa francuskom firmom Vansi.
„Postavljanjem te ploče značiće uspešno privođenje kraju izgradnje Aerodroma u Beogradu francuskim kapitalom“, istakao je istoričar.
Objašnjavajući drugi, ekonomski segment, naveo je da će se razgovarati o francuskim borbenim avionima Rafal.
„Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je najavio da je odvojeno oko tri milijarde evra za kupovinu francuskih borbenih aviona Rafal znači da sa njima dolaze i inženjeri, materijal, kao i obuke za srpske radnike i srpsku vojsku“, rekao je on.
Prema njegovim rečima, smisao ovakvog prisustva Francuske u Srbiji je upravo transfer francuskog znanja, umeća i doprinos srpskoj privredi da ona preuzme ta znanja, kao i da se nastavi dalje da se razvija.
On je ocenio da je Francuska veoma značajna u energetici, da je jedna od vodećih energetskih sila i u hidroenergetici i u nuklearnoj energetici.
„Pokazalo se da je sa ovim poslednjim krizama energetskim u Evropi, francuska veoma dobro strateški postupila zato što nije zatvorila svoje nuklearne elektrane kao što je to učinila Nemačka iz ideoloških razloga i pod pritiskom ideoloških političkih partija ekoloških koja su inače i u vladi“, rekao je on i dodao da Francuska ima reke kao i Srbija, kao i da on tu vidi jednu mogućnost za razvoj energetskog sistema“, poručio je Sretenović.
Podvukao je značaj kontinuiteta državne politike.
„Bez obzira na prisustvo ove ili one partije u vlasti, bilo u Francuskoj ili u Srbiji, bitno je da se podvuče kontinuitet politike od 2011. i od vremena potpisivanja ugovora o strateškom partnerstvu“, rekao je on.
Dakle, kako je naveo, radi se o konstantnom usponu.
„U toj državnoj politici nema prekida i nema naglih promena. To je jedan proces koji u slučaju Francuske i Srbije vodi ka približavanju“, kazao je on.
Kada govorimo o ekonomiji, treba razvijati sektor malih i srednjih preduzeća, manje kapitale koji donose brzu zaradu i koji su proizvod slobodnog tržišta to je sledeći korak prema njegovim rečima u francusko-srpskim ekonomskim odnosima.
Treći segment, kako je rekao, već smo spomenuli, a to je Aerodrom i naveo da su Francuska ulaganja manje od 1.000.000.000 došla na 1.300.000.000 evra i ocenio da je to dobar uspeh u relativno kratkom vremenu.
„Francuska zapošljava 13.000 radnika trenutno, a ranije je imala nekoliko hiljada. Dakle, to su sve uspesi“, zaključio je Sretenović.
Preuzmite android aplikaciju.