Početna > Blog
Blog Svet

Srđan Graovac: Nova japanska strategija bezbednosti

Kako prenose brojni mediji do kraja godine očekuje se usvajanje novog zakona o strategiji nacionalne bezbednosti Japana.
Foto: Gradske info

Najvažnije pitanje u tom izuzetno važnom dokumentu, koji će odrediti spoljnopolitiče i bezbednosne prioritete vlade u Tokiju, biće kako definisati odnos prema Kini. Tačnije, da li će Japanci svoje kinske susede označiti kao „pretnju“ ili „izazov“ za sopstvenu nacionalnu bezbednost.

Kakao sad stvari stoje termin „izazov“ će najverovatnije prevladati, što suštinski neće umanjiti činjenicu da će Japan i formalno-pravno NR Kinu definisati zemljom koju smatra najvećom pretnjom za nacionalnu bezbednost. Nema sumnje da će time poslati poruku Pekingu, zapadnim saveznicima, kao i domaćoj javnosti.

Što se tiče domaće javnosti, vlada u Tokiju će na temelju nove bezbednosne strategije tražiti razumevanje za značajno povećanje troškova, kada je u pitanju naoružanje, ali i za svojevrsno proizvoljno tumačenje ustava zemlje.

Naime, čak i ustav jasno definiše da je Japan prevashodno orjentisan na odbranu, a samim tim i na defanzivno oružje kada je u pitanju raspoloživi vojni arsenal. Međutim, japanske vlasti odlučile su se na veoma „kreativno“ tumačenje te odredbe sopstvenog ustava, kako bi zaobišle njegovu suštinu.

Naime, pod opravdanjem potrebe unapređenja faktora odvraćanja, japanske vladajuće strukture iskazale su jasnu nameru da od SAD kupe više stotina krstarećih rakete Tomahavk, koje su svakako ofanzivno oružje. Samim tim, sada postaje očigledno da će Japan u svoj vojni arsenal uvrstiti i značajno ofanzivno naoružanje, i to pod opravdanjem da će ono isključivo služiti kao faktor odvraćanja od eventualne spoljne agresije. Odnosno, Japanci zauzimaju stav da takvo oružje nikad neće upotrebiti prvi, već isključivo onda kada bi postali žrtve nečije vojne agresije.

Nova japanska strategija bezbednosti u kojoj najveća pretnja više neće biti „slabašna“ Severna Koreja, već moćna Kina, svakako će poslužiti kao izgovor za dezavuisanje sopstvenog ustava, ali i za još nešto, a to je značajno uvećanje izdataka za vojsku.

Naime, kada vam „izazov“ predstavlja zemlja takvih potencijala kao Kina, onda je i za očekivati da se moraju praviti radikalni rezovi kako u strategiji, tako i materijalnoj bazi odbrane. Samim tim, ta nova strategija biće i opravdanje za dramatičan skok troškova za vojsku. I to sa oko 39 milijardi dolara u ovoj, na oko 60 milijardi ne samo u sledećoj, već u narednih pet godina. Japan će time dramatično uvećati svoje troškove za vojsku, što će ga u narednim godinama svrstati među prvih šest, a možda i pet zemalja po izdacima za potrebe oružane sile.

Nema sumnje, da će nova japanska strategija bezbednosti imati značajne posledice i na unutrašnje prilike u Japanu. Za očekivati je da građani „zemlje izlazećeg sunca“ neće biti presrećni povećavanjem troškova za nabavku oružja. Međutim, mnogo zanimljivije biće reperkusije na spoljnoplitičkom planu o kojima ćemo govoriti u narednom blogu.


Autor: Srđan Graovac

 

Stavovi izneti u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.

 

Prethodni autorski tekst Srđana Graovca možete pročitati ovde:

Srđan Graovac: Mračna slika evropske budućnosti

Preuzmite android aplikaciju.