Почетна > Србија
Блог Србија

Срђан Граовац: Меркелова у последњој посети Москви

Однос између Русије и Немачке сада већ традиционално одређује динамику политичких токова на Старом континенту.
Фото: Градске инфо

Није тајна да је Немачка економски мотор Европе, али и да је канцеларка Ангела Меркел својим личним ауторитетом успела да политички утицај своје земље подигне на највиши ниво.

Значај Русије за свеукупну стабилност Европе

Током свог готово шеснаестогодишњег управљања Немачком, Меркелова је и те како била свесна значаја Русије за свеукупну стабилност Европе. Зато су њени контакти са руским председником Владимиром Путином били веома интензивни, па и онда када су постојала оштра неслагања у ставовима, тежило се да то не доведе до потпуног слома билатералних односа.

На несрећу обе стране таквих „изазовних“ околности било је и превише. Западне санкције Русији, различити погледи на решавање бројних међународних кризних ситуација, а посебно сукоб у Украјини до крајних граница су удаљили Берлин и Москву.

Управо због поменутих догађаја, који недвосмислено говори о тежини ситуације у којој се налазе тренутни односи Европе и Русије, најављени долазак немачке канцеларке Ангеле Меркел у Москву, за 20. август 2021. године, има посебан значај.

Без обзира што се ту ради о посети одлазеће канцеларке, чињеница је да немачку дипломатију карактерише константност. Самим тим, ни будући немачки канцелар неће правити драматичне спољнополитичке заокрете, што инплицира да ће Меркелова у Кремљу пред руским председником наступити у пуном капацитет.

На преговарачком столу у Москви наћи ће се најважнија спорна питања између ЕУ и Русије

Јасно је да ће се на преговарачком столу у Москви наћи најважнија спорна питања између ЕУ и Русије.

Прво место свакако заузима Украјина, односно стања безбедности у тој земљи и то посебно енергетске. Није тајна да се Украјинске власти осећају изданим од стране САД и Немачке, након њихове заједничке одлуке да се омогући завршетак пројекта Северни ток 2.

Украјинци су свесни да ће тиме транспорт руског гаса преко њихове земље постати заменљив и да ће изгубити не само огромне финансијске приходе од такси на транзит, него и важан геополитички значај земље преко чије територије се тај енергента допрема у Европу.

Америка прихватила реалност

Амерички председник је очигледно закључио да је тај пројекат, иако штетан за америчке интересе, доведен до самог краја и да га је немогуће зауставити, а да то не изазове колапс у односу са Немачком. Зато је попустио пред захтевима канцеларке Меркел очекујући да ће му њена земља, заузврат, бити савезник на пољу сузбијања Кине.

Такође, то Бајденово попуштање поводом Северног тока 2 може тумачити и као порука Владимиру Путину. САД су спремне одустати од бескомпромисног притиска на Русију уколико се та земља дистанцира од Кине.

У сваком случају Вашингтон и Берлин су направили договор на чији жртвеник је положена Украјина. Иако је споразумом Бајдена и Меркелове гарантовано њихово заједничко ангажовање на заштити интереса званичног Кијева, уочавамо да су обећања дата тој земљи више декларативна него обавезујућа.

Тачније, за једне и за друге било је важно да пред светском и украјинском јавношћу створе утисак да су ипак водили рачуна о интересима свог савезника.

Према споразуму Бајдена и Меркелове, Немачка се обавезала да ће издвојити више од 200 милиона евра за енергетски сектор Украјине, а организоваће и такозвани „зелени фонд“ од милијарду долара за подршку њеној енергетској независности.

Поред тога, САД и Немачка су обећале да ће искористити сва расположива средства за продужење уговора о транзиту руског гаса преко Украјине, који истиче 2024. године, као и да ће, устреба ли, увођењем нових санкција спречити да Украјина постане жртва енергетског уцењивања Русије.

Украјинци полажу велику наду у сусрет Меркел – Путин

Украјинци су свесни да им тај споразум суштински ништа не гарантује. За неколико недеља Северни ток 2 коначно ће бити завршен, а онда ће се власти у Кијеву суочити са суровом реалношћу. Зато Меркел има веома важан задатак.

Посету Москви она мора искористити да убеди Владимира Путина на кооперативност према интересима Украјине. Односно, мора учинити све да њен споразум са Бајденом не остане само мртво слово на папиру.

Зато није случајност то што ће само два дана након доласка у Москву немачка канцеларка отпутовати и за Кијев. Биће то прилика да се украјинске власти упознају са резултатима њене посете Кремљу и да коначно сазнају на чему су у тој вечитој политичкој игри Запада и Русије.

Свакако да је ово последњи моменат да се за Украјину испослују било какви бенефити, јер онда када Северним током 2 потече гас, спремност Русије на попуштање биће далеко мања.

Претходни ауторски текст Срђана Граовца, можете прочитати овде.

 

Ставови изнети у овом тексту су ауторови и могуће је да исти не представљају ставове наше редакције.

 

Преузмите андроид апликацију.