Vanredni lokalni izbori u većinski srpskim opštinama na severu Kosmeta održaće se u nedelju 23. aprila tekuće godine.
Iako na njima neće učestvovati Srbi, iako nemaju ni legalitet ni legitimitet, voljom pokrajinskih vlasti u Prištini i zapadnih sila oni će biti sprovedeni. Naravno, da se time otvara ono ključno pitanje, zašto? Odnosno, koja je pozadina insistiranja na nelegalnim i nelegitimnim izborima?
Ishod ovih izbora svakako je unapred poznat. Albanci, koji čine tek neki procenat ukupnog stanovništva na severu, izabraće čelne ljude u srpskim opštinama i gradovima, nakon čega će uslediti ništa drugo do simulacija demokratije i institucionalnog delovanja. Srbi će nastaviti svoj bojkot i sasvim izvesno neće sarađivati sa nelegalnim i nelegitimnim albanskim vlastima. Samim tim, na terenu se „de fakto“ neće ništa značajnije promeniti, tako da se postavlja pitanje kakvu realnu korist i Zapad i Kurti mogu imati od ovako obesmišljenog izbornog procesa?
Odgovor na to pitanje je veoma jednostavan. Svaki eventualni benefit i Kurti i njegovi zapadni Mentori crpeće iz reakcije lokalnog srpskog stanovništva.
Kurti bi najviše voleo da se na sam dan izbora dese incidenti i da dođe do eskalacije sukoba, koja bi za njega bila spasonosno rešenje. Kurti je sateran u ćošak zahtevima Zapada da formira Zajednicu srpskih opština (ZSO). Ukoliko to ne uradi samo je pitanje trenutka kada će ga zapadni mentori „počisti“ sa vlasti. Ukoliko pak izađe u susret očekivanjima Zapada, biće to najverovatnije i kraj njegove političke karijere.
Upravo zato Kurti insistira na destabilizaciji severnog dela južne srpske pokrajine. Upravo zato imamo neprekidne napade na Srbe, hapšenja, pokušaje ubistva, pa i ove izbore koji su ništa drugo do izgovor za podizanje tenzija. Kurti na sve načine pokušava da isprovocira srpsku nasilnu reakciju, koja bi mu bila povod za eskalaciju sukoba i zaustavljanje pregovaračkog procesa, a za šta bi odgovornost svalio na srpsku stranu.
Međutim, interes Zapada svakako nije da se pregovori zaustave, naprotiv! Zašto onda toliko gledaju kroz prste ili pak otvoreno podržavaju ovakve Kurtijeve poteze?
Odgovor je veoma jednostavan. Zapadne sile stoje na istom stanovištu kao i Kurti, kada govorimo o srpskim opštinama na severu. Nema dileme da su planovi Zapada da se Srbi na severu „slome“ i da se omogući Kurtiju da i taj deo južne srpske pokrajine stavi pod svoju punu kontrolu. Upravo zato, zapadne sile čvrsto stoje iza ovog nelegalnog izbornog procesa, očekujući da on doprinese albanskoj prevlasti na severu i potiskivanju svakog uticaja iz Beograda na tom prostoru.
U najmanju ruku, zapadni stratezi se nadaju da će usled konstantne presije koju Kurti generiše prema Srbima, a suzdržanog ponašanja Srpske liste, doći do eskalacije nezadovoljstva unutra srpskog etničkog korpusa. Tačnije, da će onaj radikalniji deo Srba, koji ne žele više da trpi Kurtijev zulum, krenuti u razbijanje Srpske liste i pravljenje svoje političke grupacije. Time bi to sada već višegodišnje srpsko jedinstvo, postignuto upravo okupljanjem oko Srpske liste, bilo razoreno, dok bi zapadni faktor dobio manevarski prostor za igranje one svoje čuvene političke igre, sažete u staroj rimskoj maksimi, „zavadi pa vladaj“.
Nema sumnje da bi urušavanje jedinstvenog političkog delovanja za Srbe bilo najgore rešenje i da bi svako frakcionaštvo i strančarenje išlo na ruku jedino Kurtiju i njegovim zapadnim mentorima.
Upravo zato, uspeh ovih Kurtijevih izbora neće zavisiti od toga da li će oni biti održani ili neće. Već isključivo od toga hoće li oni podeliti Srbe i gurnuti ih ka nasilnoj reakciji. Ukoliko se ništa od tih Kurtijevih i zapadnih planova i snova ne ostvari, ukoliko Srbi ostanu mirni i jedinstveni, ovi izbori ostaće ništa drugo do obična farsa.
Autor: Srđan Graovac
Stavovi izneti u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.
Prethodni autorski tekst Srđana Graovca možete pročitati ovde:
Preuzmite android aplikaciju.