Nakon septembarskih saveznih izbora u Nemačkoj, bilo je očigledno da će nemačke socijal-demokrate (SPD), Zeleni i liberali (FDP), napraviti post-izborni savez.
Krajem novembra ove godine tri pomenute partije predstavile su plan i program zajedničke vlade i najavili njeno zvanično formiranje za mesec decembar. Svaka dilema time je otklonjena. Nemačku će u narednom periodu, opterećenom brojnim izazovima, voditi „Semafor koalicija“.
Još i pre nego što je to ozvaničeno, pretpostavljalo se da će nemačku diplomatiju od Hajka Masa preuzeti Analena Berbok.
Inače, kopredsednica Zelenih i njihova kandidatkinja za mesto kancelarke u poslednjem izbornom krugu. Naravno, to je otvorilo ono ključno pitanje: kako će se to odraziti na nemačku spoljnu politiku? Posebno na odnos najmoćnije evropske ekonomije sa SAD, Kinom i Rusijom. Najbolji način da to procenimo je da napravimo kratak rezime njene biografije. Na taj način najbolje možemo razumeti njene ideološko – političke stavove i način političkog delovanja.
Analena Berbok je rođena 15. decembra 1980. godine u Hanoveru u protestantskoj porodici. Trenirala je gimnastiku i ostvarila zapažene rezultate na nacionalnom nivou. Studirala je političke nauke i javno pravo na univerzitetu u Hamburgu. Master studije pohađala je na Londonskoj školi ekonomije. Inače, još kao dete roditelji su je vodili na proteste u organizaciji Zelenih, da bi član te političke stranke postala 2005. godine. U periodu od 2008. do 2009. godine radila je kao savetnik za spoljnu i bezbednosnu politiku poslaničke grupe Zelenih u Bundestagu. Takođe, bila je u izvršnom odboru Evropske partije zelenih.
Mesto poslanika u Bundestagu izborila je 2013. godine gde se bavila ekonomskim i energetskim pitanjima, kao i evropskim poslovima.
Naravno, „Zelena agenda“ je nešto što se provlačilo kroz sva tri pomenuta polja njeno delokruga. Drugi put je izabrana za poslanicu u nemačkom parlamentu 2017. godine, a od 2018. godine, sa kolegom Robertom Habekom, delila je predsedništvo nad partijom Zelenih. Dominantna podrška stranačkih saboraca, koju je dobila na unutarstranačkim izborima, svakako su dokaz njene popularnosti u partijskim strukturama.
Obezbedila je i gotovo plebiscitarnu podrške svojih stranačkih drugova da bude tek druga žena u istoriji, prva je Angela Merkel, koju je jedna od najjačih nemačkih partija kandidovala za kacelarku. Takođe spada i u najmlađe pretendente na tu najodgovorniju funkciju u nemačkoj državi. Svoju stranku na poslednjim izborima vodila je do treće pozicije, odmah iza SPD-a i koalicije CDU – CSU.
Analena Berboka, kao i njenu partiju, karakteriše izrazito proevropsko opredeljenje.
Zalaže se za jačanje uticaja evropskih institucija i učvršćivanje političkog jedinstva država na Starom kontinentu. Pripada krugu zagovornika formiranja evropskih oružanih snaga, što nam u mnogome govori kakva će biti njena spoljnopolitička agenda. Možemo slobodno reći da će akcenat nemačke diplomatije biti na evropskim pitanjima.
Takođe, zagovornik je čvršćih veza sa SAD i zauzimanja oštrijeg stava prema Rusiji, ali i Kini. Insistiranje na poštovanju ljudskih i manjinskih prava, temeljnih vrednosti koje zastupaju i ona i Zeleni, pokušaće nametne kao polaznu osnovu nemačke spoljne politike prema ove dve velike sile. Upravo zbog takvih stavova, očekuje se da bi mogla imati bolju komunikaciju sa američkom administracijom. Naročito nakon Bajdenovog poziva na ideološko objedinjavanje zapadnih država zarad suzbijanja uticaja autoritarnih režima.
Jedno od ključnih pitanja kojim će Berbok morati da se bavi je Severni tok 2.
Sada je jasno da se njeni stavovi kose sa rezonovanjem kancelara Olafa Šolca. Berbok Severni tok 2 smatra „izdajničkim planom“. Zato će i po ovom pitanju biti zagovornik oštrije politike prema Moskvi, za razliku od Šolca, čije težnje za energetskom stabilnošću Nemačke nadjačavaju ideološke predrasude. Uzevši u obzir potrebe nemačke privrede za ruskim energentima, za očekivati je da u ovom slučaju autoritet kancelara potisne želje ministarke u drugi plan.
Međutim, to ne znači da će tako biti uvek i da će Analena Berbok, poput njenog prethodnika, ostati u senci kancelara. Berbok je mlada političarka i njene ambicije su izuzetno visoke. Ima iza sebe snažnu podršku partije, tako da će sa pozicije ministarke inostranih dela sigurno pokušati da se nametne kao nova liderka Nemačke. Koliko će u tome uspeti, vreme će pokazati.
Autor: Srđan Graovac
Stavovi izneti u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.
Prethodni autorski tekst Srđana Graovca možete pročitati ovde:
Preuzmite android aplikaciju.