Početna > Blog
Blog Svet

Srđan Graovac: Kina i rat u Ukrajini

Neretko možemo čuti konstataciju, brojnih spoljnopolitičkih analitičara, da svet nakon rata u Ukrajini više nikad neće biti isti.
Foto: Gradske info

Naime, sada je već postalo jasno da su odnosi Rusije i zemalja političkog Zapada trajno narušeni i da se u narednim godinama na tom planu ne mogu očekivati spektakularna poboljšanja.

Pošto svet već sada nije unipolaran, a u Kina je nedvosmisleno jedan od tih novih dominantnih globalnih centara moći, postavlja se logično pitanje: kakvu poziciju će zvanični Peking zauzeti prema Zapadu, a kakvu prema Rusiji u ovom delikatnom i dramatičnom trenutku u međunarodnim odnosima?

Nije tajna da su Rusija i Kina u svojevrsnom savezništvu, možda bez čvrstih ugovornih obaveza, ali snažno ujedinjene strahom od Zapada.

Samim tim, odluka Kine da ne osudi rusku vojnu akciju u Ukrajini bila je potpuno očekivana. Kao i stav kineskog rukovodstva da se Rusiji ne uvode sankcije. Uostalom, Kina i Rusija su poslednjih godina mnogo uradile na jačanju ekonomskih veza, tako da je iluzorno za očekivati da se tu stvari značajnije menjaju.

Rastućoj kineskoj ekonomiji su prekopotrebni energenti, koje im upravo Rusija može obezbediti. Isto tako zvaničnoj Moskvi, godinama suočenoj sa sankcijama Zapada, Kinska tehnologija je neophodna kako bi ispratila važne tehničko-tehnološke i kibernetičke procese, a koji dramatično menjaju ekonomiju i kulturu na globalnom nivou.

Sa druge strane, postoji nešto što posebno zabrinjava Kinu, a kada govorimo o sukobu Rusije i Zapada u Ukrajini.

Na prvom mestu to je pitanje: kako će se drakonske sankcije, nametnute od strane zapadnih zemalja prema Rusiji, odraziti na veze Kine i Zapada? Nikako ne treba zanemariti činjenicu da su najvažnija tržišta za kinesku robu upravo američko i evropsko. Samim tim, Kini ne odgovaraju bilo kakva ograničenja u pogledu plasmana njihove robe u tom smeru. Upravo zato smo i svedoci dosta opreznog ponašanja kineske strane prema finansijskim transakcijama sa Rusijom, što je direktno povezano sa nametnutim zapadnim sankcijama Kremlju.

Zato možemo zaključiti da je zvanični Peking, usled novonastalih nepredvidljivih bezbednosnih i ekonomskih prilika, izazvanih konfliktom na istoku Evrope, odlučio da zauzme jedan umeren i oprezan stav. Kina, kao i ceo svet, još uvek se prilagođava novonastaloj situaciji i ispituje svoj manevarski prostor delovanja prema obe sukobljene strane.

Jedna od osnovnih odlika kineske ekspanzije jeste oprezno i postepeno uzdizanje, bez naglih i ishitrenih akcija koje bi mogle kompromitovati njihova dosadašnja postignuća.

Zato su u pravu svi oni koji kažu da će Kinezi, u ovoj dramatičnoj situaciji na međunarodnom planu, postupati oprezno i odgovorno. Odnosno, analiziraće ponašanje i Rusije i Zapada izvlačeći pouke za sopstveno delovanje u budućnosti.

Elem, ono što Kinezima svakako odgovara, u ovom teškom i izazovnom istorijskom trenutku, jeste činjenica da je pritisak Zapada na njihovu zemlju opao i da je oštrica SAD i njenih saveznika preusmerena na Rusiju.

Predah na spoljnopolitičkom planu svakako će koristiti Kini kako bi i dalje jačala svoje ekonomske, vojne i političke potencijale.

Sem toga, očigledno je da će usled rata koji se vodi u Evropi Stari kontinent najviše postradati. Samim tim, SAD i Kina će najmanje oštećeni izaći iz ovog sukoba, što takođe predstavlja važnu činjenicu kada sagledavamo perspektivu međunarodnih odnosa u godinama i decenijama koje dolaze.

 

Autor: Srđan Graovac

 

Stavovi izneti u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.

 

Prethodni autorski tekst Srđana Graovca možete pročitati ovde:

Srđan Graovac: Odjek rata u Ukrajini na Balkanu – Bosna i Hercegovina

Preuzmite android aplikaciju.