Pokušamo li da napravimo rekapitulaciju najvažnijih događaja na međunarodnom planu godine na izmaku, nećemo se dvoumiti. Ruska specijalna vojna operaciju u Ukrajini u senku je bacila sva druga važna geopolitička dešavanja. Bez obzira što to nije jedini sukob u svetu, svakako je od završetka Drugog svetskog rata najvažniji.
Danas, deset meseci nakon eskalacije sukoba u Ukrajini, sa sigurnošću možemo reći da se kraj ovog rata ni ne nazire. Obe strane stvorile su takvu atmosferu da im je sve sem apsolutne pobede neprihvatljivo. Ukrajina se ne može odreći svoje teritorije, a na Zapadu ne da ne postoji volje da se na Kijev izvrši pritisak kako bi pokazao „kooperativnost“ prema Kremlju, već naprotiv. Uporno se ponavlja mantra da Ukrajina mora dobiti ovaj rat i da bi njen poraz bio poraz „slobodnog sveta“, a samim tim i političkog Zapada.
Rusija, sa druge strane, takođe ne sme da izgubi ovaj rat. I nije za nju to samo stvar prestiža ili statusa velike sile, već činjenice da bi poraz u Ukrajini otvorio mnoga druga pitanja. Na prvom mestu razmatrale bi se promene u vladajućim strukturama Kremlju? Sasvim je izvesno da bi takav razvoj događaja izazvao snažna unutrašnja previranja i ogorčenu borbu za prevlast. Istorija nas uči da su takve situacije, kao po pravilu, dodatno slabile centralnu vladu u Moskvi. U ovim okolnostima bio bi to jasan signal različitim separatističkim grupama da ponovo podignu glavu, a ruskim „saveznicima“ na postsovjetskom prostoru da se još više udalje od Moskve.
Samim tim, zarad očuvanja stabilnosti i uticaja Rusije Putin mora dobiti ovaj rat. Da ne govorimo o njegovom ličnom političkom nasleđu, koje je direktno vezano za ovaj sukob. Nema sumnje da će od ishoda rata u Ukrajini zavisiti to kako će istorija pamtiti sadašnjeg ruskog predsednika. Kao velikog vladara ili kao nekog ko je Rusiju sveo na poziciju drugorazredne sile.
Pošto ni Rusija kao ni Ukrajina i njeni zapadni saveznici, trenutno nemaju dovoljno snage za neku trijumfalnu ofanzivu možemo zaključiti da je ovo samo početak. Naredne godine bićemo svedoci nove eskalacije sukoba za koju nam takođe ništa ne garantuje da bi mogla presudno doprineti završetku rata. Međutim, suštinski to nije ni važno. Ishod ovog sukoba neće se odlučiti na bojnom polju, već u ekonomskom obračunu Zapada i Rusije. Ko izdrži duže, taj će na kraju biti pobednik.
Međutim, nemojmo zanemariti ni to da će posledice ovog rata izazvati istorijske promene. Neke još ne možemo ni sagledati, ali neke su nam već i te kako vidljive. Zemlje, poražene u Drugom svetskom ratu Nemačka i Japan iskoristiće ovaj rat da povrate deo još 1945. godine izgubljenog suvereniteta.
Tačnije, već su odustale od politike ograničavanja razvoja vojnih kapaciteta i planiraju da potroše stotine milijardi dolara na novo i to ne samo defanzivno naoružanje. Biće to njihov neskroman doprinos globalnoj militarizaciji, koja sve više uzima maha, ali i najava značajnijeg angažmana Berlina i Tokija u međunarodnoj geopolitičkoj areni.
Doduše, nisu Nemačka i Japan jedine koje uvećavaju svoje vojne budžete, rade to i ostali, samo ne tako dramatično. Naoružava se i Kina, a posebno jača svoju flotu. Ne smemo zaboraviti ni to da je ove godine održan 20 nacionalni kongres KPK na kome je sadašnji lider Si Điping učvrstio svoju vlast i već sada se uzdigao u red tri najznačajnija lidera Kine u njenoj novijoj istoriji. Svestan je lider moćnog Azijskog zmaja previranja u svetu i da ih njegova zemlja ne sme dočekati nespremna. Tajvan i Južno kinesko more predstavljaju potencijalna žarišta koja bi veoma lako mogla da eskaliraju.
Da rezimiramo, godina na izmaku obeležena je ratom, ekonomskom krizom i militarizacijom na globalnom nivou i samim tim strepnjom koja nas sve tera da se zapitamo. Da li je 2022. godina bila samo uvod, odnosno, početak nečeg što već naredne godine može prerasti u najveću katastrofu koju je čovečanstvo ikada doživelo?
Autor: Srđan Graovac
Stavovi izneti u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.
Prethodni autorski tekst Srđana Graovca možete pročitati ovde:
Preuzmite android aplikaciju.