Početna > Srbija
Blog Srbija

Srđan Graovac: Diplomatska ofanziva na Srbiju

Prethodnih dana i nedelja, a kako stvari stoje tako će biti i u buduće, Srbija se suočava sa pravom diplomatskom ofanzivom.
Foto: Gradske info

Srpsku prestonicu, u proteklom periodu posećivali su uticajni zvaničnici, i to mahom sa političkog Zapada. Bilo je tu američkih senatora, evroparlamentaraca i različitih službenika briselske administracije, ali i ministara iz nemačke vlade.

I više je nego jasno da tu živu diplomatsku aktivnost na prvom mestu moramo povezati sa ratom u Ukrajini i činjenicom da se Srbija odlučila da vodi principijelnu politiku neutralnosti. Razlozi za takav stav i više su nego jasni.

Ekonomski Srbija zavisi od Zapada, dok je politički opredeljena za pristupanje EU.

Međutim, kada govorimo o rešavanju najvažnijih nacionalnih pitanja, Kosmet i Republika Srpska, zvanični Beograd se oslanja na podršku iz Kremlja. Samim tim, srpsko rukovodstvo na sve načine pokušava da svoju zemlju skloni sa „linije vatre“ bilo koje od ove dve međusobno suprotstavljene strane.

Međutim, istrajati na takvoj politici neće biti nimalo lako, što je odlaganjem posete ruskog ministra inostranih dela Sergeja Lavrova Beogradu samo potvrđeno. Inače, sama najava ove poseta uzburkala je strasti na Starom kontinentu i predstavljala je okidač za pojačavanje diplomatske ofanzive na Beograd.

Očigledno da je, u ovom trenutku, EU bilo veoma važno da spreči dolazak Lavrova u Beograd, kako bi, na taj način, Rusiji zadala još jedan udarac.

Pošto pritisci na srpske vlasti nisu dali rezultata, jer je predsednik Vučić čvrsto ostao na stanovištu da su u njegovoj zemlji svi dobrodošli, Evropljani su učinili jedino što im je preostalo. Podstakli su srpske komšije da zabrane ruskom ministru prelet preko svoje teritorije. Time su napravili svojevrstan diplomatski skandal, ali su istovremeno i ostvarili svoj cilj. Ponovo su ponizili Rusiju.

Međutim, „zapadni jastrebovi“ postigli su time samo još jednu „Pirovu pobedu“, koja suštinski ništa neće promeniti. Niti će sprečavanje dolaska Lavrova u Beograd preokrenuti stanje na frontu u Ukrajini, niti će naterati Srbiju da se odrekne svoje spoljnopolitičke agende.

Ponizivši Rusiju, Zapad je jedino uspeo da se još jedan korak udalji od pokretanja dijaloga i pokušaja da se za ovu krizu pronađe mirovno rešenje.

Uostalom Lavrov je nakon otkazivanja posete Beogradu, na svojoj konferenciji za štampu u Moskvi, to i naglasio. Ruski ministar inostranih dela nije krio svoje razočarenje ponašanjem moćnika u Briselu, ali nije ni propustio priliku da naglasi kako se prijateljski odnos Rusije prema Srbiji neće menjati.

Samim tim, možemo zaključiti da su vlasti u Beogradu, u vrtlogu ovih diplomatskih akcija oko Srbije, uspele da prežive još jednu ofanzivu.

Nedolaskom Lavrova u Beograd Srbija nije „izgubila“ Rusiju. Tačnije, nije popustila pod pritiskom Zapada i zato ne snosi nikakvu odgovornost za odlaganje posete ruskog ministra. Međutim, ovakvim razvojem situacije Srbija je istovremeno izbegla „baražnu paljbu“, zapadnih medija i zvaničnika, pod kojom bi se nesumnjivo našla da je ugostila ruskog ministra.

Zato, ako je iko izašao kao pobednik iz ove i više nego napete situacije onda je to Srbija. Srpski predsednik i vlada ponovo su demonstrirali zavidnu diplomatsku veštinu.

 

Autor: Srđan Graovac

 

Stavovi izneti u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.

 

Prethodni autorski tekst Srđana Graovca možete pročitati ovde:

Srđan Graovac: Sluša li iko Henrija Kisindžera?

Preuzmite android aplikaciju.