Dolazak srpskog predsednika na otvaranje Zimskih olimpijskih igara u Pekingu predstavljao je ne samo iskaz poštovanja prema jednoj prijateljskoj državi već i priliku da se politički i ekonomski odnosi između dve zemlje još više prodube.
Predsednicima Srbije i Kine ovaj poslednji susret u Pekingu bio je čak sedmi po redu. Samo ta činjenica dovoljno govori o bliskim ličnim kontaktima koji su svakako doprineli izgradnji boljih bilateralnih odnosa. Tokom tog sastanka dva lidera, kao i delegacija dve zemlje, potvrđeno je „čelično prijateljstvo“ Srbije i Kine, ali i najavljeno sklapanje istorijskog ekonomskog sporazuma.
Naime, dve strane su najavile Ugovora o slobodnoj trgovini između Srbije i Kine i to do kraja tekuće godine.
Svakako da će jedan takav sporazum imati izuzetan značaj i da će u velikoj meri doprineti sveukupnom ekonomskom razvoju Srbije. Naime, robna razmena između dve zemlje poslednjih godina dramatično se uvećala, a kineske investicije spadaju u one koje su značajno doprinele rastu BDP-a Srbije.
Posebno su važna kineska ulaganja u rudarsko-metalurški kombinat u Boru i u železaru u Smederevu. Investicije u te privredne subjekte istovremeno su rasteretile srpski budžet enormnih subvencija i učinile te kompanije najvećim srpskim izvoznicima.
Ugovor o slobodnoj trgovini bi svakako podstakao nove kineske kompanije da slede primer Ziđina i HBIS grupe.
Dolaskom u našu zemlju kineski investitori imali bi otvorena važna tržišta EU i Rusije, a istovremeno i slobodno tržište svoje zemlje što bi im pojeftinilo uvoz repromaterijala i drugih sredstava za proizvodnju.
Pored toga, Srbija bi postala jedna od najprivlačnijih destinacija za ulagače širom sveta, jer bi potencijalni investitori imali slobodan pristup tržištu od preko dve milijarde i tri stotine miliona stanovnika.
I bez ovog ugovora Srbija prednjači u regionu, pa i Evropi, po privlačenju stranih investicija.
Samim tim, možemo da pretpostavimo koliko bi slobodna trgovina sa Kinom povećala taj proces ulaganja u našu ekonomiju. Čak ne moramo ni posebno naglašavati kakvu važnost bi takav ugovor sa Kinom imao za naše domaće privrednike. Naravno, ukoliko budu spremni da na pravi način odgovore mogućnostima kakve jedno tako veliko tržište pruža.
Pored ovih ekonomskih benefita, nikako ne smemo zanemariti ni politički aspekt takvog ugovora. Nesumnjivo da Kina Srbiji na taj način daje poseban značaj i jasno je svrstava u red svojih najbližih saveznika.
Nije tajna da je Srbija i pre najave sklapanje pomenutog ugovora imala bliže odnose sa Kinom od svih zemalja u regionu Zapadnog Balkana, pa možda i šire. Učestali susreti srpskog i kineskog lidera potvrda su te teze.
Kao blizak saveznik i neko ko gradi strateško partnerstvo sa Kinom, jednom od najmoćnijih zemalja sveta, Srbija suštinski ulaže u svoju budućnost. Pošto procene svetskih ekonomskih i geopolitičkih stručnjaka govore da će Kina pre ili kasnije potisnuti SAD sa mesta vodeće sile sveta, možemo reći da Srbija već sada gradi bliske i savezničke veze sa budućom dominantnom svetskom silom.
Srpska diplomatija time pravi značajan iskorak, razmišlja dugoročno i strateški, što nam nažalost nije bilo svojstveno u prošlosti. Neretko smo politiku vodili stihijski, prilagođavali se trenutku, a o dugoročnim planovima nije bilo ni govora.
Partnerstvo sa Kinom pokazuje da se i to menja i da je „čelično prijateljstvo“ danas, zalog za strateško savezništvo u budućnosti.
Autor: Srđan Graovac
Stavovi izneti u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.
Prethodni autorski tekst Srđana Graovca možete pročitati ovde:
Preuzmite android aplikaciju.