Da se na društvenim mrežama zbijaju šale na račun Džoa Bajdena, zbog njegove navodne senilnosti, nije ništa novo.
Međutim, kada je tokom svoje azijske diplomatske turneje, u okviru koje se u Tokiju sastao sa liderima Japan, Australije i Indije, američki predsednik izjavio da će njegova zemlja braniti Tajvan od eventualne kineske invazije, mnogi su blago rečeno bili iznenađeni.
Kada kažemo mnogi, na prvom mestu mislimo na svetsku javnost, pa čak i Bajdenove stranačke kolege i političke istomišljenike.
Pokušali su saradnici američkog predsednika da donekle relativizuju tu Bajdenovu izjavu tvrdnjom da predsednik SAD nije rekao ništa novo i da je to nešto što su američki zvaničnici isticali i pre njega. Međutim, reći tako nešto u ovako dramatičnom trenutku, kada se svet nalazi na ivici Trećeg svetskog rata, ili je isti možda već i otpočeo, može se u najmanju ruku doživeti kao neopreznost.
Naime, ovom izjavom američki predsednik se otvoreno obavezao da će u eventualnog napadu Kine na Tajvana pružiti vojnu pomoć svom savezniku. Činjenica je da to predstavlja dijametralno suprotnu poruku od one koju su američki zvaničnici slali Ukrajini uoči otpočinjanja ruske specijalne vojne operacije. Upravo zato, tu Bajdenovu izjavu treba pažljivo analizirati i sagledati sa više aspekata.
Nikako ne treba zanemariti činjenicu da svi američki saveznici, pa i Tajvan, sa posebnom pažnjom posmatraju odnos SAD prema Ukrajini.
Činjenica je da Ukrajina i njeni građani trpe strahovite gubitke, dok iz SAD dobijaju vojnu, manje finansijske, a u neograničenim količinama jedino moralne i medijske podrške. Nema sumnje da takve okolnosti navode i vlasti na Tajvanu da se preispituju, odnosno da se zabrinu i za sopstvenu sudbinu ukoliko bi ušli u otvoreni sukoba sa Kinom. Zato ovu izjavu Bajdena možemo posmatrati ne samo kao gaf ili posledicu njegove eventualne senilnosti, već kao jasnu poruku ohrabrenja važnom savezniku da neće biti prepušten sam sebi.
Takođe, nikako ne možemo zanemariti ni činjenicu da Bajden na ovaj način šalje poruku ne samo Tajvanu, već i Kini. Nije tajna da Amerikancima smeta odbijanje Kine da sledi njihovu politiku prema Rusiji. Uostalom zvaničnici SAD to nikad nisu ni krili. U pojedinim momentima čak su otvoreno pretili zvaničnom Pekingu „bolnim posledicama“ ukoliko „pomognu“ Rusiji da izbegne sankcije Zapada.
Pošto, povećanjem kupovine ruskih energenata Kinezi očigledno „sabotiraju“ zapadne sankcija prema Rusiji, Bajdenovo pominjanje Tajvana možemo tumačiti kao novu američku pretnju vlastima u Pekingu. Samo, ovaj put, konkretnu i dodatno pojačanu najavom da će SAD vojno podržati Tajvan.
Zato, možemo zaključiti, da Bajdenova izjava o Tajvanu nije posledica senilnosti ili nepromišljenosti, već jasne želje da se saveznici ohrabre, a Kina disciplinuje. Naravno da se time otvara još jedno pitanje, a to je: koliko su SAD spremne da ispoštuju obećanje dato Tajvanu? Odnosno, da li su zaista voljne da se otvoreno konfrontiraju sa Kinom i to dok još nisu „završile posao“ sa Rusijom? O tome nešto više u narednom blogu!
Autor: Srđan Graovac
Stavovi izneti u ovom tekstu su autorovi i moguće je da isti ne predstavljaju stavove naše redakcije.
Prethodni autorski tekst Srđana Graovca možete pročitati ovde:
Preuzmite android aplikaciju.