Početna > Srbija
Srbija

Srbin – inspiracija za lik Džejmsa Bonda

Ko je bio srpski špijun koji je bio inspiracija Ijanu Flemingu za stvaranje kultnih filmova o Džejmsu Bondu?
Foto: PrtSc/Facebook/James Bond 007

Dušan „Duško“  Popov, bio je srpski obaveštajac koji je svojevremeno bio dvostruki agent, radio je za Nemce, a prikupljao informacije za Britance.

Rođen je u Titelu, u južnoj Bačkoj, u bogatoj porodici, pohađao je najbolje škole te 1936. godine upisao studije prava u Frajburgu.

Tečno je govorio više stranih jezika, italijanski, nemački, francuski i engleski.

Prezirao je naciste, zgrožavao ga je njihov uspon i njihov diskriminatorski odnos prema Jevrejima, zato se odlučio na neverovatan korak, predložio je da bude dupli agent, da radi za Nemce, a zapravo da prikuplja informacije za saveznike.

Tako je rođen tajni agent Popov, za Nemce kodnog imena „Ivan“, a za Britance „Tricikl“.

Njegov život zbog dvostruke agenture bio je pun opasnosti, živeo je na relaciji Lisabon (u to vreme Lisabon je bio centar evropske špijunaže) – London (mesto gde je Britancima podnosio izveštaje o nemačkim planovima i gde je dobijao lažne informacije koje je podmetao nemačkom Rajhu).

Usled tih komunikacija koje je dobio otkrio je da će Japanci napasti Perl Harbur. Tu informaciju je saopštio FBI čim je stigao u Ameriku, ali to obaveštenje nisu shvatili ozbiljno. Nekoliko meseci kasnije, 7. decembra 1941. godine, sigurno su se pokajali zbog tog nepoverenja.

Za vreme svog delovanja Nemcima je izvukao preko 2 miliona današnjih dolara za potrebe „tajne mreže nacista u Velikoj Britaniji“ koje je zapravo prosledio saveznicima.

Foto: Wikimedia Commons

Odigrao je ključnu ulogu i u operaciji „Overlord“ (Dan D) gde je lažnim izveštajima skrenuo pažnju nacistima sa Normandije na „naduvane tenkove i lažne vojne trupe strateški raspoređene na drugim delovima obale“ u koji su nacisti poverovali.

Legenda o Džejms Bondu verovatno je nastala u kockarnici lisabonskog hotela “Palasio”. Agent britanske tajne službe zadužen za praćenje Popova posmatrao je kako Srbin ulaže 80.000 dolara (oko 640.000 dolara u današnjoj vrednosti) kako bi naterao protivnika da odustane.

Taj agent bio je Ijan Fleming, a njegov prvi roman o agentu 007 zvao se “Kazino Rojal” i sadržao je identičnu scenu.

Stvarni špijun Duško Popov imao je i sve druge osobine svog izmišljenog dvojnika, obožavao je piće, skupa kola i žene.

Kada se Ijan Fleming proslavio svojim romanima o tajnom agentu u “službi njenog veličanstva”, časopis “Pablišers vikli” je napisao: “Taj šarmantni, očaravajući mladi srpski plejboj koji je poslužio kao uzor Janu Flemingu da stvori lik Džemsa Bonda, bio je neverovatno smeo i uspešan”.

Na tu objavu, Duško Popov odgovorio je skromno:

„To ste zaključili vi, mediji. Kad su Fleminga napali britanski mediji zato što previše slobodno prikazuje Džejms Bonda, agenta britanske tajne službe, navodno je rekao: “Ne bih vam naveo njegovo ime, ali zvali su ga Tricikl“.

Po okončanju rata prestao je da se bavi špijunažom i obaveštajnim radom, pred kraj života napisao je memoare „Špijunaža i kontrašpijunaža“ koji su naišli na oštre polemike u Americi zbog njegovog svedočanstva o Perl Harburu.

U Londonu, 10. avgusta 1981. godine umro je jedan od najvećih špijuna Drugog svetskog rata:

Popov, Duško, Popov!

 

Srpska zastava kroz istoriju

Preuzmite android aplikaciju.