Почетна > Србија
Србија

Србин – инспирација за лик Џејмса Бонда

Ко је био српски шпијун који је био инспирација Ијану Флемингу за стварање култних филмова о Џејмсу Бонду?
Фото: PrtSc/Facebook/James Bond 007

Душан „Душко“  Попов, био је српски обавештајац који је својевремено био двоструки агент, радио је за Немце, а прикупљао информације за Британце.

Рођен је у Тителу, у јужној Бачкој, у богатој породици, похађао је најбоље школе те 1936. године уписао студије права у Фрајбургу.

Течно је говорио више страних језика, италијански, немачки, француски и енглески.

Презирао је нацисте, згрожавао га је њихов успон и њихов дискриминаторски однос према Јеврејима, зато се одлучио на невероватан корак, предложио је да буде дупли агент, да ради за Немце, а заправо да прикупља информације за савезнике.

Тако је рођен тајни агент Попов, за Немце кодног имена „Иван“, а за Британце „Трицикл“.

Његов живот због двоструке агентуре био је пун опасности, живео је на релацији Лисабон (у то време Лисабон је био центар европске шпијунаже) – Лондон (место где је Британцима подносио извештаје о немачким плановима и где је добијао лажне информације које је подметао немачком Рајху).

Услед тих комуникација које је добио открио је да ће Јапанци напасти Перл Харбур. Ту информацију је саопштио ФБИ чим је стигао у Америку, али то обавештење нису схватили озбиљно. Неколико месеци касније, 7. децембра 1941. године, сигурно су се покајали због тог неповерења.

За време свог деловања Немцима је извукао преко 2 милиона данашњих долара за потребе „тајне мреже нациста у Великој Британији“ које је заправо проследио савезницима.

Фото: Wikimedia Commons

Одиграо је кључну улогу и у операцији „Оверлорд“ (Дан Д) где је лажним извештајима скренуо пажњу нацистима са Нормандије на „надуване тенкове и лажне војне трупе стратешки распоређене на другим деловима обале“ у који су нацисти поверовали.

Легенда о Џејмс Бонду вероватно је настала у коцкарници лисабонског хотела “Паласио”. Агент британске тајне службе задужен за праћење Попова посматрао је како Србин улаже 80.000 долара (око 640.000 долара у данашњој вредности) како би натерао противника да одустане.

Тај агент био је Ијан Флеминг, а његов први роман о агенту 007 звао се “Казино Ројал” и садржао је идентичну сцену.

Стварни шпијун Душко Попов имао је и све друге особине свог измишљеног двојника, обожавао је пиће, скупа кола и жене.

Када се Ијан Флеминг прославио својим романима о тајном агенту у “служби њеног величанства”, часопис “Паблишерс викли” је написао: “Тај шармантни, очаравајући млади српски плејбој који је послужио као узор Јану Флемингу да створи лик Џемса Бонда, био је невероватно смео и успешан”.

На ту објаву, Душко Попов одговорио је скромно:

„То сте закључили ви, медији. Кад су Флеминга напали британски медији зато што превише слободно приказује Џејмс Бонда, агента британске тајне службе, наводно је рекао: “Не бих вам навео његово име, али звали су га Трицикл“.

По окончању рата престао је да се бави шпијунажом и обавештајним радом, пред крај живота написао је мемоаре „Шпијунажа и контрашпијунажа“ који су наишли на оштре полемике у Америци због његовог сведочанства о Перл Харбуру.

У Лондону, 10. августа 1981. године умро је један од највећих шпијуна Другог светског рата:

Попов, Душко, Попов!

 

Srpska zastava kroz istoriju

Преузмите андроид апликацију.