Почетна > Србија
Србија

Србији прети да испадне са зелене листе?

Савет Европске уније уврстио је 18. јуна ове године Србију на зелену листу земаља чији грађани имају могућност путовања у ЕУ.
Фото: Unsplash/JC Gellidon

Али ако се настави раст броја новозаражених коронавирусом, наша земља могла би ускоро да буде скинута са ње.

Да би се нашле на овом списку такозваних трећих земаља са привилегијама за путовања, државе морају да испуне основни критеријум – да према подацима Европског центра за контролу и превенцију болести (ECCD) у последњих 14 дана имају мање од 75 заражених на 100.000 грађана.

У једном тренутку Србија је имала 15,5 оболелих на 100.000, али је у последњих месец дана започео четврти талас, па сада имамо просек од 52/100.000 са тенденцијом даљег раста. Како бисмо вам сликовитије дочарали, Србија ће имати просек од преко 75 заражених на 100.000 оног тренутка када се током две недеље на дневном нивоу усталимо на око 375 заражених за 24 сата. А епидемиолози сматрају да ћемо већ ове недеље бити близу 500 оболелих на дан!

Савет ЕУ на сваке две недеље врши ревизију списка земаља које су на зеленој листи, додају се оне које имају стабилну епидемиолошку ситуацију, али и скидају друге у којима је дошло до повећања броја оболелих, односно појаве нових, опаснијих сојева ковида-19.

Поред Србије на овој листи се налазе и Албанија, Јерменија, Аустралија, Азербејџан, БиХ, Канада, Кина, Израел, Јапан, Јордан, Либан, Црна Гора, Нови Зеланд, Катар, Молдавија, Северна Македонија, Саудисјка Арабија, Јужна Кореја, Украјина и САД.

Али шта значи место на овој листи? Пре свега оно даје могућност грађанима из ових земаља да путују у ЕУ чак и ако немају тамо стално место боравка или чланове блиске породице, односно чак и ако не спадају у категорију неопходних занимања или неопходних послова.

Ипак, чак ни место на зеленој листи не гарантује путовање у одређену земљу ЕУ пошто одлука Савета ЕУ није обавезујућа за земље чланице, већ важи само као својеврсна препорука. У претходном периоду показало се да се та препорука углавном поштује, мада је било изузетака попут Италије која нашим грађанима ни сада не дозвољава улазак у туристичке сврхе.

На другој страни, још пре него што је Србија стављена на зелену листу, нашим грађанима је омогућен улазак у поједине државе, уз испуњавање одређених услова. Такав случај је пре свега био са Грчком, омиљеном летњом дестинацијом српских туриста, али и комшијским земљама које су чланице ЕУ – Бугарска, Румунија, Мађарска, па чак и Хрватска.

Наравно, много боље би било када Србија уопште не би дошла у ситуацију да буде скинута са ове листе, односно када не би прешла границу од 75 заражених на 100.000 грађана. Ипак, следеће „скенирање“ ситуације Савета ЕУ које ће се одржати око 15. августа могло би да буде „критично“.

У Италији карантин од пет дана

Италија је донела нове мере на границама за иностране путнике, а Србија је сада премештена на “Д” листу земаља средњег ризика. Путницима из Србије за улазак у Италију биће потребни негативан PCR или антигенски тест не старији од 72 сата, самоизолација од пет дана и негативан PCR или антигенски тест по завршетку самоизолације.

Самоизолацију могу да избегну они који улазе у земљу због пословних разлога под посебним безбедносним протоколима, као и они који су држављани или резиденти држава чланица ЕУ.

Ушли у црвено-љубичасту зону

Србија је између трећег и четвртог таласа, према параметрима ECCD, била на корак од зелене корона зоне у којој се налазе земље са мање од 15 заражених на 100.000 становника.

У међувремену, прво смо из жуте прешли у црвену (30-50/100.000), а од пре пар дана и у црвено-љубичасту корона зону (50-100/100.000). Подсетимо, током пика трећег таласа у децембру прошлем године били смо “загазили” дебело и у последњу, црну зону у којој су земље са већим просеком од 1.000 заражених на 100.000.

 

Преузмите андроид апликацију.