Почетна > Србија
Србија

Србијавоз и Електромрежа Србије започеле кампању „Соколом за сокола“

Кампања „Соколом за сокола“ коју организују Србијавоз, Електромреже Србије, Покрајински завод за заштиту природе, општина Алибунар и Млади истраживачи Србије почела је данас на железничкој станици Прокоп током које ће од сваке купљење карте у возу Соко бити одвајан један динар за куповину и постављање вештачких гнезда за степског сокола.
Фото: Танјуг/Сава Радовановић

„Потребно је да сви заједно подржимо ову хуманитарну акцију како бисмо заштитили степског сокола који је угрожена врста и којих има јако мало“, рекла је за Тањуг министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић.

Како је истакла, кроз куповину карата један део новца ће се издвајати у хуманитарне сврхе, тј. акције неопходне како би се изградила гнезда или за спровођење других активности које ће обезбедити боље услове да се наш степски соко боље развија, размножава и живи.

„Србија је мала земља али чак 74 одсто биодиверзитета птица у Европи налази се у нашој земљи. Екологија и енергетика су нераскидиве“, нагласила је она.

Напоменула је да су екологија и енергетика нераскидиве.
Фото: Танјуг/Сава Радовановић

„На далеководима ЕМС-а постављају се гнезда ради заштите степског сокола како би им се обезбедили бољи животни услови. Сви грађани Србије који користе воз могу да допринесу овој акцији“, рекла је Ђедовић Хандановић.

Посебно је нагласила да сматра да је прави пут за будућност показивање млађим генерација како можемо бити одговорнији и хуманији.

„Предузећа у електроенергетском сектору ће допринети продужење живота овој друштвено одговорној врсти“, истакла је он.

Такође, соколар Тибор Буза, са степским соколом на руци, присуствовао је данашњем догађају.

Генерална директорка ЕМС-а Јелена Матејић је рекла да је та компанија, која од 2007. године прати биодиверзитет и бави се заштитом животне средине, иницирала заштиту степског сокола.

„Проучавањима и разменом искустава са преносним системима Европе дошли смо до закључка да су омиљена станишта степског сокола стубови надземних водова пошто их они не угрожавају и за њих представљају природну средину“, рекла је Матејићева за Тањуг.

Како је рекла, ЕМС дужи временски период учествује у акцији постављања гнезда на преносним стубовима.

„Гнезда су у почетку била дрвене конструкције и постављено их је укиупно 200. За више од пола гнезда смо применили иновативну методу алиминијумског гнезда у које соко може безбедно да слети, удобно да борави и узлети“, објаснила је она.

Вршилац дужности директора Србијавоза Иван Булајић је нагласио да железнички превоз најмање загађује животну средину и да је ова акција природна надоградња и допринос очувању угрожене врсте сокола.

„Смисао акције је вишеструк. Природна станишта угрожене врсте се налазе дуж пруге од Београда до Новог Сада којом Соко саобраћа. Мислим да ћемо на овај начин у наредних годину дана успети да скинемо птицу са списка угрожених врста“, рекао је Булајић.

Помоћник директора Покрајинског завода за заштиту природе Станко Косовац је рекао да је соко сибол брзине, слободе и јасног погледа, због чега његово име воз Соко оправдано носи.

„Овим пројектом ћемо се посебно одужити и захвалити овој угроженој врсти“, истакао је он.

Председник Скупштине општине Алибунар Александар Сивери је оценио да је Алибунар друштвено одговорна локална самоуправа која води рачуна о заштити животне средине.

„У реализацији овог пројекта Алибунар ће пружити пуну подршку акцији чишћења чишћење дела станишта степског сокола који се налази на њеној територији. Поред станишта степског сокола на територији Алибунара налази се Делиблатска пешчара која је специјални резерват природе под посебном заштитом“, рекао је он.

Veliki konkurs za kabinsku posadu Er Srbije otvoren do 20. decembra

Преузмите андроид апликацију.