Početna > Biznis
Biznis

Srbija zadržala kreditni rejting

Rejting agencija Standard & Poor’s donela je odluku da zadrži kreditni rejting Republike Srbije na nivou BB+, uz stabilne izglede za njegovo dalje povećanje.
Foto: Unsplash/shawn_polok

Time se Srbija i dalje nalazi na korak do dobijanja investicionog rejtinga, uprkos nepovoljnim efektima sukoba u Ukrajini, usporavanju eksterne tražnje, kao i još uvek visokoj, mada opadajućoj, globalnoj inflaciji, saopštila je Narodna banka Srbije (NBS).

„Ocene rejting agencija, uz opadajuću putanju inflacije, potvrđuju ispravnost naših odluka da referentnu kamatnu stopu povećavamo postepeno i odmereno. Odluka dodatno potvrđuje značaj rekordnih deviznih rezervi za uvođenje zemlje u investicioni rejting, kao i značaj relativne stabilnosti kursa dinara prema evru za ukupan poslovni ambijent u zemlji”, kazala je guverner NBS Jorgovanka Tabaković, javlja Tanjug.

U svom izveštaju agencija Standard & Poor’s posebno ističe da je rejting Srbije podržan umerenim nivoom javnog duga i kredibilnim okvirom monetarne politike.

Inflacija će značajno pasti od 2024. godine, zahvaljujući i kredibilitetu Narodne banke Srbije, čvrstoj monetarnoj politici i stabilnom kursu dinara prema evru.

U izveštaju je navedeno i da će inflacija ući u granice ciljanog koridora Narodne banke Srbije od 3,0 ± 1,5% u drugoj polovini 2024. godine.

Takođe, bankarski sektor u Srbiji je dobro kapitalizovan, profitabilan i likvidan.

U junu je pokazatelj adekvatnosti kapitala na nivou bankarskog sistema iznosio jaka 22,3 odsto, dok je učešće problematičnih kredita dostiglo istorijski minimum od 3,0 odsto.

Učešće deficita tekućeg računa platnog bilansa u brutom domaćem proizvodu biće više nego dvostruko niže nego u prethodnoj godini, a neto prilivi stranih direktnih investicija višestruko ga premašuju, navedeno je u izveštaju.

Agencija i u srednjem roku očekuje punu pokrivenost deficita tekućeg računa neto prilivima stranih direktnih investicija.

Sve više Švajcaraca odbija da plati porez

Preuzmite android aplikaciju.