Olimpijske igre u Parizu su uveliko u toku. Naši sportisti se bore za odličija, a za sada na bilansu imamo jedno zlato, koje su nam u paru doneli strelci Davor Mikec i Zorana Arunović. Po osvojenoj zlatnoj medalji, srpski par će biti nagrađen i bonusom od 200.000 evra, koju dodeluje Republika Srbija za ovakav uspeh.
Imaju dakle srpski sportisti, dodatni motiv na ovogodišnjim Olimpijskim igrama, sem toga da postanu heroji nacije. Međutim, bonusi za osvajanje odličija nisu isti za svaku državu. Srbija se nalazi među retkim državama koje svojim sportistima izdaju šestocifrene nagrade. Od naših sportista samo mogu više zaraditi, sportisti Hong Konga, Indonezije, Izraela i Kazahstana.
Dakle naši sportisti će za svaku osvojenu zlatnu medalju dobiti200.000 evra, dok će za srebrnu – 100.000 evra, odnosno 60.000 evra za bronzanu. Naravno uz bonus, sa svakom medaljom sportisti obezbeđuju i olimpijsku penziju, koja se aktivira sa 40 godina i isplaćuje na mesečnom nivou.
Sa druge strane, neke od snažnijih ekonomskih sila sveta, nisu toliko izdašne prema svojim sportistima. Kod Nemaca nagrada za olimpijskog šampiona je svega 20.000 evra. Francuzi daju 80.000, dok sportisti koji reprezentuju SAD, koja je redovno najtrofejnija zemlja na Olimpijskim igrama, dobijaju 37.500 dolara za zlatne medalje , srebra vrednuju 22.500, a za bronzu sa OI u Parizu dobijaju 15.000 dolara.
Koje države dodeljuju najveće bonuse?
Hong Kong (768.000 dolara)
Hong Kong je u Tokiju 2021. godine osvojio šest medalja, od toga jednu zlatnu. Ipak, čak i ako njihovi sportisti ne uspeju da dođu do podijuma u Parizu, teritorija će im svejedno dati lukrativne nagrade: gotovo 100.000 dolara za četvrto mesto i blizu 50.000 dolara za plasmane od petog do osmog mesta.
Izrael (275.000 dolara)
Izrael osvajačima srebrne nudi 192.000 dolara, a osvajačima bronzane medalje 137.000 dolara, što znači da dolazak do podijuma za izraelske sportiste znači šestorocifreni bonus. Za sportiste koji se takmiče u paru, Izrael svakog od njih nagrađuje sa 75 posto bonusa, dok će članovi tima od tri do četiri takmičara dobiti 50 posto, a pet i više sportista 40 posto iznosa. Za igre s loptom zlatna medalja donosi nagradu od 275.000 dolara za čitav tim od 18 igrača i sedam članova tima. Na nagrade se ne plaća porez.
Kazahstan (250.000 dolara)
Sportisti mogu zaraditi 250.000 dolara za zlatnu medalju, 150.000 dolara za srebrnu i 75.000 dolara za bronzanu medalju. Pored toga, država obezbeđuje stanove za osvajače medalja.
Malezija (214.000 dolara)
Za sportiste koji predstavljaju Maleziju, medalje dolaze s velikim razlikama. Osvajači zlata dobiće više od 200.000 dolara, dok će bronzani dobiti tek 10 posto tog iznosa. Bez obzira na to jesu li prvi, drugi ili treći, takmičari iz Malezije dobiće doživotnu penziju koja se kreće od oko 400 do 1.100 dolara mesečno.
Italija (196.000 dolara)
Italija ne dijeli svoje bonuse za timske sportove. Svaki sportista dobiće oko 196.000 dolara za zlato, 98.000 dolara za srebro i 65.000 dolara za bronzu, bez obzira na to takmiči li se u timskom ili pojedinačnom sportu. Ako ovogodišnje Olimpijske igre za Italiju budu jednako uspješne kao i one iz Tokija, Italija će isplatiti mnogo novca: u Tokiju su osvojili 13 medalja u timskim sportovima.
Litvanija (182.000 dolara)
Litvanska vlada novčane nagrade nudi i sportistima i njihovim trenerima, a iznosi se određuju u zavisnosti od “osnovne socijalne koristi”, odnosno mesečnog iznosa koji se koristi u obračunima socijalnog osiguranja. Litvanija nudi i druge povlastice: plaćaju najamninu osvajačima medalja nakon kraja njihove karijere.
Moldavija (171.000 dolara)
Čak i osmo mesto sportistima iz Moldavije donosi bonus od oko 11.000 dolara, ali dolazak do podijuma garantuje deset puta veći iznos. Na prošlim Olimpijskim igrama Moldavija je osvojila samo jednu medalju: bila je to bronza u muškoj kategoriji kanua.
Zanimljivo je da neke zemlje ne poklanjaju samo novac u vidu bonusa. Tako u Poljskoj, svojim sportistima pored novčanih nagrada daruju i umetničke slike, stanove.
U Maleziji svi sportisti koji uspeju da osvoje mesto na podijumu takođe će dobiti „automobil stranog porekla“.
Zlatna medaljistkinja Man Vaj Vivian Kong iz tima Hongkonga slavi na podijumu tokom ceremonije dodele medalja u ženskom individualnom epeu prvog dana Olimpijskih igara Pariz 2024. u Velikoj palati 27. jula 2024. godine u Parizu, Francuska.
Neki sportisti mogu dobiti i druge poklone, kao što su besplatna pića i prevoz.
Operator javnog prevoza Hongkonga MTR korporacija će dati besplatne doživotne karte gradskim osvajačima medalja, prema izveštajima lokalnih medija.
Japanska stonoteniserka Kasumi Išikava je dobila 100 vreća pirinča nakon osvajanja srebrne medalje na Tokijskim igrama. Indonežanske osvajačice zlatnih medalja u badmintonu, Aprijani Rahaju i Grejzija Poli, dobile su pet krava, restoran sa ćuftama i novu kuću.
Sportisti iz Velike Britanije, Norveške i nekoliko drugih zemalja ne dobijaju direktne novčane bonuse za osvajanje medalja.
Šesti dan OI: Đoković – Cicipas, Kovačević „puca“ za medalju, „popravni“ za basketaše
Preuzmite android aplikaciju.