Почетна > Србија
Србија

Србија предњачи у региону у развоју медицинских капацитета

„Србија предњачи у региону у развоју медицинских капацитета и има бољу здравствену негу од већине европских земаља“, изјавила је данас супруга председника Србије Тамара Вучић на отварању треће Регионалне конференције о ретким болестима – Пут терапије од испитивања до пацијента у Новом Саду.
Фото: Танјуг/Министарство спољних послова

„Са пуно права, које је утемељено на чињеницама, сматрам да Србија предњачи у развоју медицинских капацитета када је регион у питању, а здравствена нега боља је него у већини европских земаља са акцентом на један хуман и људски приступ ка сваком пацијенту“, навела је Тамара Вучић.

Како је саопштио Новосадски сајам, на отварању конференције онлајн путем се присутнима обратила супруга председника Србије која је скренула пажњу на неке од најзначајнијих аспеката када су у питању ретке болести.

На конференцији, у Конгресном центру Мастер, која има за циљ да ширу јавност упозна са клиничким испитивањима терапија за ретке болести кроз тематска излагања и панеле, директорка Републичког фонда за здравствено осигурање Сања Радојевић Шкодрић је рекла да је Србија у последњих пар година направила изузетан искорак, не само у повећању средстава која се издвајају за ретке болести већ и у опште дисциплинарном приступу, који је једини прави за ретке болести.

„А то значи да се радило и на скринингу. Ове године у породилишту Народни фронт, а од априла наредне године, држава ће финансирати у апсолутно свим породилиштима, скрининг за спиналну мишићну дистрофију, за хипертиреозу и за цистичну фиброзу. Осим скрининга ради се и на унапређењу дијагностике код 100 болести које се дијагностикују у Србији, а за остале ретке болести које се не дијагностикују у Србији, држава плаћа у инсотранству анализе које се крећу од 800 до 3.500 евра“, рекла је она.

Како је нагласила, држава ће наставити да унапређује, како финансирање, тако и све остале мултидисциплинарне дисциплине.

„Са огромним задовољством ћу рећи да је издвојено у ребалансу буџета, додатних 600 милиона динара за ретке болести. У 2022. години првобитни износ је био 3,7 милијарди динара, а сада са додатних 600 милиона динара биће то четири 4,3 милијарде“, рекла је директорка РФЗО.

Члан Градског већа за здравство др Драган Стајић изразио је задовољство што је Нови Сад по трећи пут домаћин ове конференције.

„Нови Сад од 2017. године континуирано издваја новац из буџета за лечење ретких оболења и стања, и до сада смо уздвојили 80 милиона динара, а ове године ћемо додатно издвојити 30 милиона динара и та пракса ће се и даље наставити“, закључио је Стајић.

Помоћница министра у сектору социјалне заштите Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Биљана Зекавица је рекла да је заједнички да се са конференције пошаље порука о важности здравља, посебно младих и деце.

„Такође, нужности унапређења секторске сарадње свих релевантних актера и унапређења регулаторног оквира у циљу обезбеђивања одрживости новог система услуга који ће бити доступан свим грађанима Србије“, рекла је Зекавица.

Председница Удружење грађана за борбу против ретких болести код деце „Живот“ Бојана Миросављевић захвалила је свим лекарима, носиоцима клиничких истраживања, студентима волонтерима Медицинског факултета Универзитета у Новом Саду и поздравила више од 400 онлине учесника конференције из целог региона.

„Оно што је циљ данашње конференције је да видимо, каква је заправо ситуација у региону, када говоримо о клиничком испитивању ретких болести. Наравно, желимо да побољшамо приступ нашим пацијентима и да проверимо да ли је приступ клиничким истраживањима пођеднак у свим државама, код нас и у Европи“, нагласила је Миросављевић.

Теме панела су: „Ретке болести и клиничка испитивања терапија за ретке болести, перспектива ЕУ регулаторних тела“, „Клиничка испитивања терапија за ретке болести и добра клиничка пракса, улога агенције за лекове – примери из региона“,“Клиничка испитивања у региону: Услови, могућности и изазови“ и „Клиничка испитивања – колико су јасна и доступна пацијентима са ретким болестима“.

Конференција је акредитована од Здравственог савета Србије и одржава се у хибридном формату (оффлине и онлине).

Подршку је пружило Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

Организатор догађаја је Удружење грађана за борбу против ретких болести код деце “Живот”.

Brnabić o rezultatima u zdravstvu, ekonomiji, pravosuđu…

Преузмите андроид апликацију.