Почетна > Србија
Србија

Србија постаје центар за биотехнологију и вештачку интелигенцију

Влада Републике Србије и Светски економски форум заједнички су основали Центар за четврту индустријску револуцију, у чијем фокусу ће бити две приоритетне области – биотехнологија и вештачка интелигенција у здравству, области које су већ препознате као кључне за будући економски развој Србије.
центар
Фото: PrtSc/Влада Републике Србије

Канцеларија за информационе технологије и електронску управу је саопштила да је ово први такав центар у региону, тек трећи у Европи, после Осла и Москве, и 16. у свету који је основао Светски економски форум.

Центар је почео са радом у марту, под окриљем Канцеларије за информационе технологије и електронску управу, а уз подршку Програма Уједињених нација за развој (УНДП).

Ова институција основана је са идејом да помогне да се знања у науци брзо искористе у привреди, а да се Србија позиционира у свету као извозник памети и иновација. Спајаће науку и привреду и омогућиће да се фундаментална истраживања у области биотехнологије, молекуларне биологије и медицине користе за развој привреде.

Као први корак, данас су директорка Института за молекуларну генетику и генетичко инжењерство Јелена Беговић и директор Канцеларије за информационе технологије и електронску управу Михаило Јовановић потписали Споразум о коришћењу Националне платформе за вештачку интелигенцију, којим се овом институту обезбеђује простор за складиштење података од значаја за даља истраживања.

Велики дан за медицинске раднике коjи сада имаjу наjсавремениjе услове за рад.

Дата им је додатна ИТ инфраструктура и подршка у коришћењу суперкомјутера, односно Националне платформе за вештачку интелигенцију, чиме ће се обезбедити да се подаци, који су кључни за доношење закључака, неупоредиво брже обрађују и тиме уштеде месеци научноистраживачког рада.

Директорка Центра Светског економског форума за четврту индустријску револуцију у Србији Јелена Бојовић истакла је да наука и технологија јако брзо напредују, а ми можемо да их искористимо у свакодневном животу тако да нам буде једноставнији и лакши.

Управо то је улога Центра – да повезивањем науке, нових технологија, знања и привреде помогне да се боље и ефикасније лечимо, да нам буду доступни нови иновативни лекови и апарати, да живимо у здравијем друштву захваљујући технолошким решењима за одлагање отпада или аутоматским мерачима загађености ваздуха, објаснила је она.

Бојовић је додала да је улога Центра и да предлаже иновативне прописе који ће олакшати примену технологије уз заштиту права, као и да направи екосистем за развој и примену биотехнологије и биоинформатике.

центар
Фото: Pexels/Chokniti Khongchum

Кроз сарадњу са свим центрима у свету и лидерима Светског економског форума, Србији се пружа прилика да користи најновија научна достигнућа, и да уједно омогући промоцију наше науке, привреде и знања. Пројекти којима ће се Центар бавити обухватају и развој јединственог електронског досијеа о пацијентима и брзу дијагностику болести, паметнији избор лекова кроз персонализовану медицину (познато је који лекови имају боље дејство на пацијенте са којим генским маркерима) и употребу вештачке интелигенције у брзој и паметној дијагностици ретких болести.

Такође, Центар обухвата и употребу нових технологија у фармацеутској индустрији, примену ћелијске и генске терапије, као и развој брзорастућих високотехнолошких компанија у сектору здравства.

Центар ће окупљати научнике и истраживаче, представнике државе, индустрије и цивилног друштва ради стварања услова за развој, тестирање и усавршавање нових технологија, а настојаће да развије и међусекторска партнерства како би се подстакле иновације за добробит друштва.

Zdravstvo Srbije dobija 135 rendgen aparata i 55 CT skenera

 

Преузмите андроид апликацију.