Почетна > Србија
Србија

Србија неће оклевати ако Приштина крене са новим признањима

Министар спољних послова Србије Никола Селаковић рекао је данас да Србија неће седети скрштених руку ако Приштина крене у обезбеђивања нових признања.
Фото: Танјуг/Раде Прелић

„Ако неко мисли да ће нас на тај начин притерати уза зид, завртати нам руку како бисмо на нешто пристали, треба да зна да и ми можемо да променимо начин опхођења“, рекао је он у интервјуу за „Вечерње новости“.

Он је пројекат такозване косовске независности оценио као неуспео, и додао да нема разумне алтернативе преговорима који се воде између Београд и Приштине.

Однос са Приштином описао је као Гордијев чвор који мрсе дуге деценије.

„Не може се разговарати о том питању са уверењем да га је могуће размрсити у кратком року“, оценио је Селаковић.

Он је рекао да Београд остаје посвећен дијалогу, а да су очување мира, стабилности, државних и националних интереса на КиМ приоритети у том процесу.

Селаковић је истакао и да Србија поштује територијални интегритет БиХ, управо оно што је Србији нападнуто на КиМ, као што поштује и интегритет Републике Српске.

„Покушаји одређених политичких фактора, да за разлику од процеса сецесије КиМ, у БиХ воде процес унитаризације, како би се обесмислила дејтонска структура Босне. У том смислу не може бити паралеле између КиМ и БиХ. Саговорнике увек питам о ком се принципу ту ради – зашто се једнима омогућава нешто што се другима ускраћује“, поручио је он.

Потврдио је да постоје притисци на Србију око КиМ и Републике српске и оценио да ће усложњавати и интензивирати поготово што смо у изборној години.

„Досадашњом политиком Србија показала како се чувају мир и стабилност у региону и доносе мудре политичке одлуке. Не наседамо на провокације и размишљамо и неколико деценија унапред, а ту пре свега милсим на иницијативу председника Вучића Отворени Балкан“, рекао је он.

Селаковић се заложио да се да шанса амбасадору Кристоферу Хилу да видимо како ће и шта радити.

Навео је да он треба да се суочи са тим да ово није Србија деведесетих, те да сејањем бомби 1999. ништа није решено.

„Важно је и да данас несумњиво постоји нешто што није постојало деведесетих – а то је узлазна путања сарадње Србије и САД“, нагласио је Селаковић.

Како је оценио, Србији се не поставља питање да призна Косово да би постала чланица ЕУ, и подсетио да и пет земаља Уније не признаје једнострану независност Косова.

Додао је да је приче о наводно новој концепцији Заједнице српских општина више видео у медијима, него што је чуо у разговорима око КиМ, са европским и америчким званичницима.

„Оно о чему једино може да се разговара је спровођење Бриселског споразума“, рекао је он и додао да је од Лајчака и Ескобара добио најчвршћа уверавања да ЕУ и САД утичу на Приштину да тај споразум спроведе и формира ЗСО.

Говорећи о мултивекторској спољној политици коју Србија води, истакао је да је њен креатор и идејни творац председник Александар Вучић.

„Та политика омогућила је нашој држави да поврати кредибилитет, ојача углед у свету и да се убрзано економски развије, што нас је позиционирало као чиниоца политичке стабилности и мира у овом делу Европе“, рекао је он.

Селаковић је рекао да увек постоје захтеви из ЕУ да се усклади спољна политика и Србија се одрекне добрих веза са Русијом и Кином.

Подсетио је да и у ЕУ постоје земље чланице које се не одричу таквих добрих односа са Русијом и Кином.

„Наша обавеза је јасна, оног тренутка када постанемо чланица ЕУ тада треба да усклађујемо нашу спољну и безбедносну политику.

Srbija danas obeležava Dan državnosti

Преузмите андроид апликацију.