Srbija može preradom žetvenih ostataka, organskog komunalnog otpada i taloga iz postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, da proizvede više od tri milijarde kubnih metara zelenog metana i tako zameni celokupni uvoz prirodnog gasa, ocenjeno je danas na okruglom stolu „Kako obezbediti gasnu nezavisnost Srbije“ u organizaciji kompanije Wabio investment SR i portala Energija Balkana.
Direktor kompanije Duško Bošković rekao je Srbija raspolaže ozbiljnim resursima u poljoprivredi u vidu žetvenih ostataka. Koji pomoćui tehnologije prerade kojom raspolaže Wabio može našoj zemlji da donese energetsku bezbednost i ozbiljnu zaradu.
„Ako uzmemo u obzir da u Srbiji ima oko 2,5 miliona hektara obradive površine i ako znamo da po hektaru ostaje oko četri tone žetvenih ostataka, dolazimo do oko 10 miliona tona ostataka svake godine. Što je veoma ozbiljan resurs. A Wabio tehnolohijom možemmo da je pretvorimo u tri miljarde kubnih metara zelenog metana. Što je tačno količina koju sada uvozimo iz Rusije“, ocenio je Bošković.
Naglasio je da zeleni metan, za razliku od prirodnog gasa, ima negativnu emisiju ugljandioksida.
Bošković je napomenuo da je proizvodna cena zelenog metana od oko 250 evra za 1.000 kubika, dva i po puta niža od cene uvoznog prirodnog gasa.
Naglasio je da se Wabio tehnologijom prerade ostataka žetve kao nusproizvod dobija digestat. Koji može potpunio da zameni mineralno đubrivo.
„Sve to može značajno da poveća profit naše poljoprivrede za oko 250 miliona dolara“, rekao je Bošković.
U planu izgradnja ski centra na Goliji i kanalizacije na Kopaoniku
Preuzmite android aplikaciju.