Последње две деценије, у нашој земљи, број заљубљеника у шах је константно опадао. Сада је ситуација нешто другачија и све више је млађих који почињу да се интересују за тај спорт.
Ми смо посетили новосадски Шаховски клуб Капабланка 1992, и уверили смо се у то да Србија као и Нови Сад имају шта да понуде на светској шаховској сцени.
Полазници шаховске школе Капабланка 1992 у Новом Саду – Константин Мандраш, Лука Гилица и Теодора Јауковић су барем двапут освајали првенство П Војводине, док су неки бележили успехе и на регионалном нивоу.
Они истичу да је њихова љубав према шаху проистекла из породице.
„У почетку ме је деда учио да играм, а једне године на мору смо играли са пријатељима и они су ме нон-стоп побеђивали па сам ја кренуо да тренирам“, каже Константин Мадраш, троструки првак Војводине.
„Кренуо сам да тренирам због друга и због тате, зато што су ми показали да је шах нешто најлепше у мом животу“, сматра Лука Гилица, двоструки првак АП Војводине.
„Кренула сам да тренирам овако због себе, а и деда ме је пре стално побеђивао у шаху и увек сам хтела ја њега да победим и сада ја стално њега побеђујем“, каже Теодора Јауковић, трострука првакиња АП Војводине.
Жељко Медар шаховски мајстор и тренер у дечијем шаховском клубу истиче да шах има битну улогу у одрастању и сазревању деце.
„Од васпитне до оне саме дисциплине заиста бољи успех и у математици и уопште у школи, дружење са другом паметном децом, једноставно развијање свих способности и самостално расуђивање уопште, могућност да обухватиш неку ситуацију да видиш проблеме и да их решиш“, каже Медар.
Синиша Ремецки, члан управног одбора Шаховског савеза Србије каже да је у последњих 20 година опао квалитет шаха, и сама заинтересованост за овај спорт у Србији, али истиче да се последњих неколико година тај тренд значајно променио, на боље.
„Заиста је пуно турнира који су јако примамљиви, не само за учеснике из Србије него и из разних земаља, што се показало посебно у прошле две године, где смо имали на разним турнирима играче из преко 20 федерација. Тренутно смо једна битна тачка на шаховској сцени Европе па и света“, истиче Ремецки.
Шах је спорт који нуди многе бенефите својим полазницима, приказује метод учења кроз дружење и игру. Ипак, први шаховски кораци који се праве у кругу ближњих, можда су и најважнији, јер из њих проистиче мотивација за бављење овим спортом, а затим и за остваривање резултата.
Predstava Srđana Dinčića „U procesu“ u Domu kulture, 18. maja
Преузмите андроид апликацију.