Za oko 100.000 birača sa područja Kosova i Metohije glasanje na izborima biće omogućeno u najbližim opštinama centralne Srbije.
Pred njima je više otežavajućih okolnosti – od 50 do 150 kilometara koje moraju da pređu, zatim kontrola na administrativnom prelazu i pronalaženje biračkog mesta.
Zabrana referenduma u januaru ove godine nagovestila je da se identičan stav vlasti u Prištini očekuje i za predsedničke i parlamentarne izbore. Dakle, u srpskim sredinama, neće ih biti, kao što ih je bilo sve do ove godine.
Oko 100.000 birača da bi glasali moraće da prevale između 50 i 150 kilometara. Druga otežavajuća okolnost biće kontrola na administrativnim prelazima, a treća pronalaženje glasačkog mesta.
Ona su organizovana u Tutinu, Raški, Kuršumliji i Vranju.
Većina glasača sa Kosova i Metohije koji se sutra budu odlučili da pođu na glasanje učiniće to autobusima, koje su im obezbedile lokalne samouprave i organizacije u kojima rade. Jedan deo će ići i privatnim automobilima.
U Raški i Tutinu, odnosno Ribariću, glasaće birači iz opština severnog dela Kosova i iz sredina u Metohiji.
U Kuršumliji će moći da glasaju žitelji centralnog dela Kosova, dok će glasači iz Kosovskog pomoravlja i Štrpca glasati u Vranju.
U centrali policije u Prištini RTS-u je rečeno da će budnije pratiti zbivanja i reagovati prema razvoju situacije. Najnapetije može da bude na punktu Jarinje, gde je i inače tehnički ograničen protok ljudi, tako da može da dođe do zastoja.
Na autobusima neće biti dozvoljeno isticanje državnih simbola Srbije, a za pružanje bezbednosti biće spremni i pripadnici Euleksa i Kfora.
Iz pojedinih ambasada zapadnih zemalja u Prištini saopštili su da očekuju nesmetano kretanje glasača.
Nema konkretnih nagoveštaja da li će vlasti u Prištini snositi posledice za zabranu održavanja srpskih izbora, a jedna od poruka koja se danas čula iz kosovske vlade je ponavljanje ranijeg stava, da im dijalog sa Beogradom nije na prvom mestu.
Preuzmite android aplikaciju.