Početna > Srbija
Srbija

Srbi danas proslavljaju najvećeg srpskog prosvetitelja – Svetog Savu!

Srpska pravoslavna crkva danas proslavlja možda i najpoznatijeg sveca među svetima. U pitnju je Sveti Sava, a razlog zbog koga najviše ljudi, bili ateisti ili vernici, znaju o kome se radi dok recimo za neke ostale svece ne znaju, jeste to što se proslavlja kao školska slava od davne 1840. godine.
Foto: WikimediaCommons/MOSSOT

Kada smo, kao klinci, prvi put prošetali školskim hodnicima na panoima smo mogli da primetimo umetničke prikaze nekog dugobradog čoveka koji su bili naslikani od strane starijih generacija, a čim je prvog puta na kalendaru došao 27. januar saznali smo ko je on i upoznali se sa likom i delom najzaslužnijeg čoveka za srpsko prosvetiteljstvo.

Današnji datum proslavljaju sve škole u našoj državi, a ovoj prigodi se posebno raduju deca zbog toga što tog dana nema nastave, ali i zato što konačno mogu da izvedu sve one recitacije, predstave i muzičke numere koje su vredno uvežbavali za tradicionalnu priredbu.

U crkvama se pored bogosluženja, takođe, organizuje program namenjen roditeljima, bakama, dekama i svima okupljenima. A pesma koja se celodnevno ori kud god da krenete svakako je himna Svetom Savi.

Škole nisu oduvek imale svoju slavu!

Da se Sveti Sava proslavlja kao školska slava predložio je Atanasije Nikolić, a crkvena i državna vlast je to podržala i potpisala 1840. godine. Ova praksa važila je sve do 1945. godine kada je odlukom nove vlasti ukinuta i škole nisu proslavljale svoju slavu.

Ipak, 1990. godine Sveti Sava ponovo je počeo da se proslavlja od strane prosvetnih radnika i to raskošnije i radosnije nego ikada ranije.

Ko je bio Sveti Sava?

Pravo ime Svetog Save zapravo je Rastko Nemanjić. On je rođen 1169. godine, a sa 15 godina mu je već bio poveren deo države kojim je trebao da vlada. Međutim, ovaj mladić nije imao tendencije ka moći, već ka Bogu i nebu.

Rastko se odrekao prestola i svega što mu je pripadalo po rođenju i otišao na Svetu Goru, gde je kasnije, zajedno sa svojim ocem, osnovao manastir Hilandar, a onda i 14 drugih manastira.

Godine 1219. biva ustoličen za episkopa, a time je utemeljena i samostalna Srpska pravoslavna crkva.

Upravo ovaj veliki svetitelj autor je tipika po kojem se monasi i dan danas vladaju. Međutim pored pisanja tipika, žitija svoga oca i drugih dela njegova najveća uloga bila je u opismenjavanju našeg naroda.

Foto: Wikimedia Commons/Unknown Serbian painter

Zbog velike želje da narod prestane biti neuk, postao je začetnik srpske srednjovekovne književnosti.

Živeo je do 1235. godine kada je nakon svog hodočašća u Jerusalim, preminuo u Trnovu u Bugarskoj. Njegove mošti su 1237. godine prenešene i sahranjene u manastiru Mileševa, da bi ih 1594. godine Sinan Paša spalio na Vračaru.

Upravo na tom mestu danas se nalazi najvelelepniji hram u Srbiji posvećen velikom Svetom Savi!

Foto: WikimediaCommons/Petar Milošević

Sve što niste znali o nasilnom pokatoličavanju Srba u NDH (VIDEO)

Preuzmite android aplikaciju.