Bez medicinskih ili hirurških operacija, teško je ukloniti bore koje su se već pojavile, ali postoje promene u načinu života koje mogu usporiti njihovo novo formiranje.

Koža svih ljudi stari i gubi elastičnost jer se proizvodnja kolagena usporava. Ovaj proces mogu pogoršati faktori kao što su izlaganje suncu, zagađenje i dodatne životne navike.
Takođe, sa starenjem, koža postaje tanja i suva. Nedostatak vlage i volumena može stvoriti dodatne bore na licu.
Genetika može igrati važnu ulogu u starenju kože tokom vremena, ali i dalje imate kontrolu nad svojom kožom i njenim starenjem.
Takođe, izlaganje suncu može u velikoj meri oštetiti kožu, uzrokujući njeno prekomerno starenje.
Redovna upotreba kreme za sunčanje može usporiti znake starenja kože.
Da biste zaštitili kožu od štetnih UV zraka, neophodno je da koristite kremu za sunčanje sa SPF između 30 i 50 svaki dan, čak i po oblačnom vremenu.
Pored toga, retinoidi, koji su derivati vitamina A, jedan su od najistraženijih sastojaka protiv starenja.
Retinoidi mogu povećati proizvodnju kolagena koji pomaže da koža postane puna. Oni stimulišu regeneraciju kože što može poboljšati ukupan izgled i teksturu kože.
Postoji čak pet glavnih tipova retinoida, svaki sa različitim nivoom jačine, od kojih su neki dostupni u kremama i gelovima bez recepta, dok su drugi dostupni samo na recept.
Dermatolozi preporučuju da počnete sa malom količinom da biste testirali toleranciju vaše kože i da je koristite svaki drugi dan kako biste izbegli ljuštenje kože.
Hidratantne kreme takođe pomažu u negovanju i hidrataciji kože, što je posebno važno tokom starenja jer koža postaje suva i sklonija borama.
Korišćenje hidratantnih krema koje sadrže hijaluronsku kiselinu i vitamin C, koji mogu biti korisni u sprečavanju stvaranja ili produbljivanja bora.
Hidratacija je neophodna za zdravlje jer je telu potrebna voda za svaku funkciju koju obavlja.
Osim što uklanja toksine, pomaže varenju i reguliše telesnu temperaturu, voda održava kožu zdravom i hidratizovanom.
Povećan unos vode može pozitivno uticati na hidrataciju kože i poboljšati njenu fiziologiju.
Hrana bogata antiinflamatornim i antioksidativnim svojstvima može poboljšati elastičnost i zaštititi je od oštećenja i preranog starenja.
Zbog toga je važno konzumirati više zelenog čaja, maslinovog ulja, lososa, avokada, lanenih semenki i povrća.
Na stvaranje bora može uticati i položaj za spavanje, a osobe koje spavaju na boku ili stomaku su podložnije mehaničkim silama pritiska, što ubrzava nastanak bora i može deformisati kožu lica.
Svilene jastučnice mogu biti nežnije za kožu od pamučnih jer smanjuju trenje i pomažu u sprečavanju oštećenja tkanine.
Dim cigarete oštećuje kolagen i vlakna koja koži daju elastičnost i snagu. Nikotin iz cigareta izaziva sužavanje krvnih sudova, što smanjuje dotok krvi u kožu.
Kao rezultat toga, koža dobija manje kiseonika i esencijalnih hranljivih materija kao što je vitamin A. Toplota povezana sa cigaretama može izazvati bore, kao i nabiranje usana prilikom udisanja dima, što dovodi do preranog bora oko usta.
Ponavljani pokreti lica kao što su mrštenje ili stisnute usne mogu ubrzati stvaranje bora. Ako se često mrštite, važno je razmišljati o tehnikama smanjenja stresa, kao što su redovna fizička aktivnost, vežbe dubokog disanja, joga i meditacija.
Preuzmite android aplikaciju.