Zarobljena voda u ušima uglavnom sama izađe, ali, ako ostane duže od tri dana, može da uzrokuje infekcije.
Verovatno vam se bar jednom dogodilo da vam uđe voda u uši. Ova pojava je možda i češća tokom letnjih meseci, kada su mnogi na bazenima, rekama, morima. Ali voda u uši može da uđe i tokom kupanja.
Suštinski, ovaj problem će nestati s vremenom bez nekih propratnih pojava, ali tzv. privremena gluvoća može potrajati.
Ipak, ne treba sasvim zanemariti činjenicu da u retkim slučajevima može dovesti do infekcije uha, pa i trajnog oštećenja sluha onda kada se ovaj problem ne tretira pravilno i na vreme.
Ako voda iz ušiju ne izađe onoliko brzo koliko biste vi hteli, primenite neki od ova tri trika.
Napravite vakum
Nagnite glavu u stranu, naslonite uvo na lagano skupljen dlan i dobro pritisnite kako bi nastao vakuum. Brzim kratkim pokretima pomerajte ruku prema uvetu i od njega izravnavajući dlan dok približavate ruku, a skupljajući ga dok je odmičete.
Zabacite glavu prema ramenu kako bi voda izašla.
Ugrejte uvo fenom
Pomoću fena za zagrejte uvo, kako bi toplota ubrzala isparavanje vode. Koristite najnižu brzinu uređaja i držite ga oko 30 centimetara od uha. Pomerajte fen napred-nazad. Lagano povucite ušnu resicu nekoliko puta.
Žvaćite ili glumite da žvaćete
Kosti vilice nalaze se blizu uha i pomaže kada se prave pokreti poput žvakanja. Pojedite nešto, stavite žvaku u usta ili jednostavno improvizujte. U isto vreme nagnite glavu nadole uhom koje nije zapušeno vodom, pa je naglo okrenite na drugu stranu.
Bonus savet:
Nipošto ne koristite štapiće za uši
Upotreba štapića za uši može da pogorša situaciju. Higijenu ušiju održavajte tako što ćete vlažnim peškirom brisati ušnu školjku, a unutar uha ne gurajte štapiće. Ukoliko imate problem obratite se lekaru i pitajte za savet za čišćenje ušiju.