Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Спречите инфекцију: Када вам вода на базену или мору уђе у уши, имате три начина да је избаците

Заробљена вода у ушима углавном сама изађе, али, ако остане дуже од три дана, може да узрокује инфекције.
Фото: Pixabay/geralt

Вероватно вам се бар једном догодило да вам уђе вода у уши. Ова појава је можда и чешћа током летњих месеци, када су многи на базенима, рекама, морима. Али вода у уши може да уђе и током купања.

Суштински, овај проблем ће нестати с временом без неких пропратних појава, али тзв. привремена глувоћа може потрајати.

Ипак, не треба сасвим занемарити чињеницу да у ретким случајевима може довести до инфекције уха, па и трајног оштећења слуха онда када се овај проблем не третира правилно и на време.

Ако вода из ушију не изађе онолико брзо колико бисте ви хтели, примените неки од ова три трика.

Фото:Pixabay/ThomasWolter
Направите вакум

Нагните главу у страну, наслоните уво на лагано скупљен длан и добро притисните како би настао вакуум. Брзим кратким покретима померајте руку према увету и од њега изравнавајући длан док приближавате руку, а скупљајући га док је одмичете.
Забаците главу према рамену како би вода изашла.

 Угрејте уво феном

Помоћу фена за  загрејте уво, како би топлота убрзала испаравање воде. Користите најнижу брзину уређаја и држите га око 30 центиметара од уха. Померајте фен напред-назад. Лагано повуците ушну ресицу неколико пута.

Жваћите или глумите да жваћете

Кости вилице налазе се близу уха и помаже када се праве покрети попут жвакања. Поједите нешто, ставите жваку у уста или једноставно импровизујте. У исто време нагните главу надоле ухом које није запушено водом, па је нагло окрените на другу страну.

Фото: Pixabay/pisanikana
Бонус савет:

Нипошто не користите штапиће за уши
Употреба штапића за уши може да погорша ситуацију. Хигијену ушију одржавајте тако што ћете влажним пешкиром брисати ушну шкољку, а унутар уха не гурајте штапиће. Уколико имате проблем обратите се лекару и питајте за савет за чишћење ушију.