Високе цене енергије, порези и бирократија само су неки од проблема са којима се суочава немачка привреда, која је, према савезном министру економије Роберту Хабеку, већ изгубила конкурентност, извештава „Шпигл”.
Ниво поруџбина и даље опада, највише у производном сектору. У марту је овај ниво смањен за још 0,4 одсто, саопштио је Савезни завод за статистику.
Паду у марту, као и претходних месеци, највише су допринела кретања у аутомобилској индустрији.
И Алекандер Кригер из банке „Hauk aufhauser lamp privatbank” препознаје изразито негативне трендове у немачкој привреди: „Залихе се топе, због чега опада и искоришћеност производних капацитета. Пад конкурентности отвара многе нове проблеме.”
Према подацима Института Ифо, конкурентска позиција немачке индустрије у ЕУ и на светским тржиштима погоршава се већ две године заредом. Унутар ЕУ овај тренд је присутан од трећег квартала 2022. Исто важи и за светска тржишта, где је овај тренд присутан још од првог квартала 2022. године.
Председник удружења послодаваца „Гезамтметал” Штефан Волф упозорава на тренд пресељења немачких компанија у иностранство: „Реч је о почетку деиндустријализације. Из Немачке одлазе многе компаније.”
Тренутно су посебно погођене компаније из аутомобилске индустрије и индустрије добављача.
„Због лоших услова у Немачкој, много новца се одлива у иностранство”, додао је Волф. „До сада смо већ изгубили преко 300 милијарди евра”, истакао је.
Овај губитак је већ драматичан. Без великих инвестиција у Немачкој, пашће продуктивност, што ће још више смањити немачку конкурентност.
Волф препознаје и прве знаке масовног отпуштања Немаца: „Већи добављачи у аутомобилској индустрији већ су најавили отпуштања.”
Kompanija „Dunav“ od danas zvanično osiguranje Srpskog atletskog saveza
Преузмите андроид апликацију.