У Градској концертној дворани одржан је концерт Државног ансамбла руских Козака, једног од најугледнијих професионалних ансамбала у Русији. Догађај је организован од стране „Фонда наслеђе“ из Волгограда који сарађује са Фондацијом „Светозар Милетић“ из Новог Сада са којом има потписан споразум о сарадњи.
Овај ансамбл спој је реномираних традиција руске сценске уметности и живописног темперамента, обогаћен савременим приступом у креирању концертних програма.
Концерт је организован као поклон Новом Саду, а публика је уживала у спектаклу који слави богатство и разноликост руске културне баштине.
Евгениј Воронин, уметнички директор ансамбла „Донскије казаки“, из Руске Федерације истиче да је за њих путовање у Србију значајан догађај и да је ово први пут да су у Новом Саду.
– Посебно желим да кажем да су нас српски народ и Србија толико добро и лепо примили, да ће нам утисци остати за цео живот. Веома смо срећни што смо у Новом Саду, таква је атмосфера, толико је добро, да смо имали осећај да се налазимо кући. Плесачи ансамбла кажу да се уопште не осећају као да су у иностранству и да су далеко хиљаде километара од куће – рекао је Воронин и додао:
– Србија је за нас постала практично други дом. Са великом задовољством ћемо поново доћи, да поново осетимо заједнички дух Срба и Руса.
Воронин је истакао да су дубоке културне везе између руског и српског народа. У разговору је навео да, иако постоје специфичности балканске културе, заједнички моменти су очигледни.
– Између наших народа стварно постоје заједнички моменти, наравно постоји балканска посебност – ватрени сте, пуни експресије, има таквих људи и међу Русима, посебно са југа Русије, а то су донски козаци. Јако смо ватрени, волимо живети живот пуним плућима и то нас зближава са Србима – истако је Воронин.
Током боравка у Новом Саду, где су посетили музеје и архиве, чланови ансамбла су имали прилику да се ближе упознају са српском културом.
– Данас смо посетили музеј, архив и још много тога, то су незаборавни утисци и тренуци, толико смо осетили лепоту српске културе, то су важне везе, које су као пузле – нагласио је уметнички директор ансамбла.
Воронин је нагласио да су културне сличности између Руса и Срба веома јаке.
– Имамо исти културни код, па су речи често сувишне. Разумемо се фактички са пола речи. Постоји модеран израз – на истом смо таласу. Русија и Србија је нешто што је заједничко и недељиво – нагласио је.
Он је такође коментарисао блискост између Русије и Србије, говорећи о изразу „Руси и Срби – браћа“.
– Тек када смо дошли овде, схватили смо ту фразу на дубљи начин. Осетили смо дух братства, јединства и другарства које је овде још јаче. Сада знамо да смо браћа заувек – закључио је Воронин.
Преузмите андроид апликацију.