Početna > Život i stil
Život i stil

Spavate 8 sati i još uvek se osećate umorno? Evo šta će vam pomoći

Ponekad se ljudi osećaju preopterećeno čak i nakon dobrog sna, a evo u čemu možda grešite.
Foto: Pexels/Miriam Alonso

Ukoliko, već nekoliko dana idete u krevet ranije nego obično i shvatite da ste proveli najmanje sate u krevetu. Uprkos tome, ne vidite nikakvu razliku i osećate se slomljeno kao ranije, kada ste spavali mnogo manje.

Prvi i glavni razlog – takozvani „džank san“ – nije dovoljno dubok i kvalitetan da bi nahranio mozak i telo novim snagama. Evo znakova po kojima ga možete prepoznati.

Osećate se kao da nikada niste otišli ​​u krevet

Prema kliničkom psihologu i specijalisti za nesanicu Kristin Kejsi, možete govoriti o „smećem snu“ ako ste ujutru slomljeni koliko i uveče.

– Možete se probuditi i osećati se kao da uopšte niste spavali. Naravno, ova vrsta sna ne pomaže da se oporavi i ne dozvoljava nam da sutradan normalno funkcionišemo – objašnjava ovaj stručnjak.

Emocionalno ste nestabilni

Prema ekspertu za spavanje Filu Loloru, drugi znak neželjenog sna je povećana anksioznost, zaboravnost, lagana rastresenost i razdražljivost. Vremenom ćete takođe možda primetiti da se češće razbolijevate, da se redovno prejedate i da se stalno osećate veoma umorno.

Ne verujete u higijenu sna

– Ako ne mislite da je san važan, možda vam nije stalo do rutine i da se budite svaki dan u isto vreme – objašnjava Kejsi. Prema psihologu, ovo je jedno od glavnih pravila koja se moraju poštovati. Postoje i drugi – njihovo poštovanje je obavezno za svaku osobu koja želi da san pretvori u dobar odmor.

Postoje tri osnovna principa koji će pomoći da ovaj san pretvorite u normalan.

1. Pokušajte da eliminišete sve nepotrebne zvukove – buku automobila u prolazu ili zvukove televizora koji vaš muž gleda do kasno. Zatvoreni prozor može da vas spasi od prvog, slušalice vam mogu pomoći da se nosite sa drugim – gotovo uvek postoje načini da se problem reši. Takođe promenite dušek i jastuk za ortopedske ili samo za one na kojima vam je udobno – ovo je veoma važno za kvalitetan san.

Uverite se da u spavaćoj sobi nije hladno i da nije vruće – pogrešna temperatura će vas sprečiti da se potpuno opustite i odmorite. Premestite okidače – poput podsetnika na posao na laptopu – u drugu prostoriju ili ih jednostavno sakrijte. Okačite zavese za zamračenje na prozore koje ne propuštaju svetlost – pa će vam i jutarnji sati sna biti od koristi.

2. Ne idite u krevet na prazan stomak (večerajte dva do tri sata pre spavanja), dodajte „tampon“ odmora pre nego što odete u krevet, ne listajte feedove društvenih medija i ne gledajte TV u krevetu (ovo daje mozgu previše podsticaja da ostane budan), nemojte piti alkohol. Jesmo li precrtali sve tvoje navike? Uhvatite alternativu: pročitajte knjigu ili se okupajte u opuštajućem kupatilu.

3. Ako svi prethodni saveti nisu pomogli, obavezno se obratite specijalistu. I nikada se ne grdite što ne spavate: kao što Kejsi objašnjava, ne možemo da kontrolišemo svoje telo 100% – ponekad je vredno to priznati i pokušati da se izborimo sa nesanicom, oslanjajući se na dostignuća savremene medicine.

Preuzmite android aplikaciju.