Razlog za to što je prema poslednjem istraživanju javnog mnjenja po prvi put većina građana Srbije protiv ulaska u Evropsku uniju nisu pritisci, jer pritisci na našu zemlju ne postoje, već postoje očekivanja od naše zemlje, kaže predsednik Evroatlantskog saveta Srbije Dragan Šormaz i dodaje da Unija nije prestala da poštuje svoje obaveze prema Srbiji kao zemlji kandidatu.
Šormaz je za Tanjug rekao da je takav rezultat istraživanja upravo zbog toga što govorimo o tome da pritisci postoje i dodao da je često EU bila kriva za to što padne podrška učlanjenju u EU, ali da su padovi tada bili jedan, dva odsto, na osnovu nekih njenih postupaka.
„Ovaj put smo krivci mi zato što EU nije prestala da poštuje svoje ugovore i sporazume o stabilizaciji i pridruživanju iz pretpristupnih fondova i svega ostalog što radimo. EU svakog dana ispunjava prema Srbiji sve što je dogovoreno i što našoj zemlji pripada kao kandidatu za članstvo u EU“, naveo je Šormaz.
Kako je rekao, bez obzira što se nismo usaglasili sa sankcijama koje su uvedene Rusiji zbog agresije na Ukrajinu, Srbija je uradila mnogo težu stvar po Rusiju u UN jer je, dodao je, naša zemlja kroz tri rezolucije osudila agresiju Rusije, podržala teritorijalni integritet i suverenitet Ukrajine i osudila zločine.
„Srbija je već sve to uradila, ali to nije predstavila svojim građanima. Srbija je sve to uradila, samo se nije usaglasila sa sankcijama EU, ali EU to očekuje tako da to nisu pritisci, već očekivanja. Ako smo partneri, onda morate da radite sve ono što partneri rade“, rekao je Šormaz.
Istakao je da EU kao partner ispunjava svoje obaveze prema Srbiji i da i dalje sve radi da nam pomogne da popravimo našu situaciju u pravosuđu, zaštiti životne sredine, nauci, obrazovanju, poljoprivredi i ostalim oblastima.
„EU i države članice su najveći investitori u Srbiji, zapošljavaju ljude, rastu plate, bruto domaći proizvod, penzije, raste broj zaposlenih zahvaljujući EU, a ne zahvaljujući Rusiji. Od Rusije nemamo ništa i ove sankcije smo do sada morali da uvedemo“, rekao je Šormaz.
Naveo je da je problem u nama i tome što je EU u našim medijima predstavljena kao loša, da nas pritiska.
„Ona nas ne pritiska nego nas samo pita kad ćemo to da uradimo jer pritisak bi bio onda kada bi nam ukinuli sve ovo što nam sada daju. EU i SAD su više poklonile Srbije nego što su investicije Rusije i Kine zajedno. Pa sad pogledajmo ko je u pravu i na koji način se mi odnosimo prema svemu tome“, rekao je Šormaz.
Uveren je da se građani „medijski zaluđuju“.
„A da građanima kažemo istinu, ne bismo imali takav rezultat nego bi 70 odsto građana Srbije bilo za ulazak u EU“, zaključio je Šormaz.
Preuzmite android aplikaciju.