Почетна > Србија
Србија

Соларни парк снаге 80 МW градиће се у Сајану код Кикинде

На раном јавном увиду за град Кикинду изложен је План детаљне регулације за соларни парк у КО Сајан, чија је инвестиција процењена на око 70 милиона евра.
парк
Фото: Pixabay/fabersam

Инвеститор будућег соларног парка снаге 80 МW је фирма ,,Greenco Ekopark“ доо из Новог Сада.

Према плану који је израдио Завод за урбанизам Војводине, соларни панели и остала потребна инфраструктура биће постављена на површини од око 151,67 хектара, на тренутно претежно пољопривредном земљишту.

Поред соларних панела у плану је и градња трафостанице и прикључног разводног постројења од 110 kV, за предавање произведене електричне енергије у преносну мрежу.

Еколошки пројекти постају доминантни.

Фирма ,,Greenco Ekopark“ је, према подацима из АПР-а, у већинском власништву компаније ,,Greenco Energija“ доо Београд за производњу електричне енергије, док 40% власништва има фирма ,,Aling Conel“ доо из Гајдобре која се бави производњом електричне опреме.

парк
Фото: Pixabay/fabersam

Градња овог соларног парка планира се већ две године, а прошле године Кикинда je подржала иницијативу израде Плана детаљне регулације за изградњу овог соларног постројења.

О исплативости уградње соларних панела прочитајте ОВДЕ.

Из локалне самоуправе тада су поручили да би изградња оваквог једног соларног парка вредности од 60 до 70 милиона евра снажно утицала на развој Кикинде и обележило цело подручје на ,,зеленој мапи Европе“. Планирано је да соларни парк Сајан производи 120 GWh струје годишње.

Обновљиви извори енергије су заузели рекордан удео у глобалној производњи електричне енергије од почетка пандемије коронавируса, што сугерише да би се прелазак са фосилних горива која загађују на чистије изворе могао убрзати у наредним годинама, а циљ Европске уније је да повећа удео обновљивих извора у потрошњи енергије на 40% до 2030. године.

У Србији данас има, према доступним проценама, око 600 km2 кровова, а циљ је да бар 10 одсто наведене површине буде искоришћено за постављање соларних панела на крововима, што би значило да ће бити произведено 6.000 МW енергије из соларних панела, односно из енергије сунца као обновљивог извора енергије.

Za Novosađane 93 miliona dinara za unapređenje energetske efikasnosti

 

Преузмите андроид апликацију.