Sobne biljke nam mogu pomoći da vazduh u zatvorenom prostoru učinimo čistijim. Oni ne samo da prečišćavaju vazduh i uklanjaju prašinu, već i uklanjaju toksine.
Osim što ispuštaju kiseonik u vazduh, one su i dekorativne, a usput upijaju i alergene poput prašine, polena i gljivica.
Nekoliko predloga biljaka koje imaju takva svojstva:
Zeleni ljiljan (Chlorophitum comosum)
To je jedna od najboljih biljaka za uklanjanje prašine i alergena iz zatvorenog prostora. Kroz svoje listove upija prašinu i nečistoće iz okolnog prostora.
Rezultati istraživanja koje je sprovela NASA dokazuju da je ova biljka jedna od najboljih kada je u pitanju uklanjanje toksina iz vazduha.
Ta studija je pokazala da zeleni ljiljan može ukloniti 95 odsto otrova za samo 24 sata. Najbolje se pokazao u uklanjanju formaldehida i ugljen-dioksida.
Ovu biljku treba držati na mestu gde prima indirektnu sunčevu svetlost.
Areca palma (Dipsis lutescens)
U pitanju je prirodni ovlaživač vazduha, koji smanjuje broj čestica prašine u vazduhu. U Indiji je sprovedeno istraživanje na tri različite biljke, uključujući i ovu, kako bi se videlo koja od njih najbolje čisti kancelarijski prostor.
Studija je trajala 15 godina i obuhvatila je 300 zaposlenih, a na kraju je utvrđeno da ova palma poboljšava ukupno zdravlje onih koji su boravili u njenoj blizini, a posebno smanjuje glavobolju, iritaciju oka, respiratorne probleme i simptome astme.
Areca palme skupljaju prašinu na listovima, ali ne zaboravite da ih povremeno obrišete kako se ne bi nakupljala.
Ovu biljku treba postaviti na sunčano mesto jer joj je potrebno najmanje osam sati sunčeve svetlosti dnevno.
Fikus (Ficus elastica)
Biljka koja takođe upija prašinu iz vašeg doma kroz svoje lišće. Na listovima se često može videti prašina, pa je treba uklanjati bar jednom nedeljno. Fikus takođe vlaži vazduh, čime se takođe reguliše količina prašine u vazduhu.
Ova biljka čak može da smanji količinu benzena i formaldehida, zajedno sa svim uobičajenim zagađivačima u vazduhu.
Biljku je najbolje postaviti na zapadni prozor, jer voli puno jake, indirektne sunčeve svetlosti.
Spatifilum (Spathiphyllum)
Ova biljka ispušta kiseonik u vazduh i poboljšava njegov kvalitet za čak 60 odsto. Biljka upija prašinu i spore gljivica i koristi ih kao hranu. Takođe apsorbuje druge zagađivače u vazduhu, uključujući alkohol, aceton, trihloretilen, benzol i formaldehid.
Takođe apsorbuje višak vlage u prostoriji.
Biljka voli dobro osvetljen položaj, ali ne i direktno sunce.
Sanseverija ili taštin jezik (Dracaena trifasciata)
Ovo je dobro poznat prečišćivač vazduha koji upija alergene poput prašine i peruti.
Sakuplja ih na svojim listovima, a istovremeno oslobađa kiseonik. Ova nezahtevna sobna biljka smanjuje mnoge toksine u vazduhu, kao što su formaldehid, ksilen, benzol i ugljen monoksid.
Toleriše i sunce i delimičnu senku.
Bršljan (Hedera helix)
Biljka koja sprečava nakupljanje prašine i gljivica u domu. Ova biljka može smanjiti gljivične spore za 78 procenata. Spore gljivica lako se udišu u pluća u dodiru sa prašinom koja je inače veoma štetna po zdravlje, a kod bršljana će ovaj rizik biti znatno smanjen.
Najbolje je postaviti ovu biljku na dobro osvetljeno mesto sa indirektnom sunčevom svetlošću.
Kašika jabukovog sirća na dan može napraviti čudo u vašem organizmu!
Preuzmite android aplikaciju.