Početna > Biznis
Biznis

Smeju li sudije da imaju društvene mreže?

Svaki delilac pravde je oličenje čitavog pravosuđa i zato mora da vodi računa šta objavljuje na internetu, čak i u privatnim prepiskama. – „Prijatelj” na „Fejsbuku” sutra može biti stranka u postupku.
Foto: Unsplash/tingeyinjurylawfirm

Sudije mogu da imaju svoje profile na „Fejsbuku”, „Instagramu”, „Tviteru”, „Tiktoku” i drugim društvenim mrežama, ali moraju da vode računa o tome šta objavljuju i u kakve se diskusije upuštaju. Treba da budu oprezni čak i u komunikaciji „jedan na jedan” ili u zatvorenim grupama na „Viberu”, „Vocapu” i u porukama, jer sve može biti izvučeno iz konteksta i zloupotrebljeno.

Dovoljan je jedan „skrinšot” da sudija „osvane” u medijima ili da se o njegovoj dostojnosti raspravlja u Visokom savetu sudstva (VSS).

To je ukratko zaključak zanimljive diskusije koja je vođena na godišnjem savetovanju sudija prošle nedelje u Vrnjačkoj Banji, na temu „Etika sa posebnim osvrtom na ponašanje u korišćenju društvenih mreža”.

Većina prisutnih sudija u punoj sali podigla je ruku kada je nova predsednica VSS Zorana Delibašić pitala koliko njih smatra da sudije treba da imaju profile na društvenim mrežama. Kazala je da ona ima „Fejsbuk”, ali da strogo vodi računa šta se nalazi na njenom profilu i zato uglavnom objavljuje fotografije kućnog ljubimca.

Predsednica VSS je rekla da etika zahteva od čoveka razumne postupke. Najavila je diskusiju o tome da li sudija na društvenim mrežama sme da objavljuje političke stavove i komentariše svoj društveni položaj.

Predsednica Vrhovnog suda Jasmina Vasović navela je da svaki sudija u našoj zemlji ima odgovornost za ukupno 2.563 sudije u Srbiji, jer predstavlja svakog od njih.

U Dubrovnik samo s koferom bez točkića

Preuzmite android aplikaciju.