Opozicioni političari i jedna javna tužiteljka u Poljskoj tvrde da su špijunirani uz pomoć izraelskog špijunskog softvera „Pegaz“. Ali Vlada i državno tužilaštvo pokazuju malo interesovanja za rasvetljavanje slučaja.
Kada je međunarodni tim istraživačkih novinara objavio rezultate istraživanja o zloupotrebi špijunskog softvera „Pegaz“ (Pegasus) protiv političara, novinara i aktivista za ljudska prava u julu 2021. godine, uz autokratske države u Aziji i Africi, poput Azerbejdžana, Saudijske Arabije, Ruande i Maroka, samo je jedna zemlja EU bila optužena – Mađarska.
Ali sada, šest meseci kasnije, na videlo izlaze informacije koje upućuju na to da je poljska desničarska konzervativna vladajuća stranka Pravo i pravda (PiS), koja Viktora Orbana vidi kao uzor, išla ukorak sa svojim mađarskim saveznikom i na tom polju. Kšištof Brejza, vodeći političar liberalne opozicione stranke Građanska platforma (PO), objavio je neposredno pre Božića da je njegov pametni telefon hakovan 33 puta između aprila i oktobra 2019. godine.
U to vreme Brejza je vodio predizborni štab svoje stranke na parlamentarnim izborima 13. oktobra 2019, a poljska državna televizija TVP objavila je izmanipulisane mejlove kako bi dokazala da se vodi kampanja mržnje protiv političkih protivnika. „To nije slučajno“, sa sigurnošću kaže 38-godišnjak. Zapravo, mejlovi su nezakonito ukradeni sa njegovog telefona, a zatim promenjeni.
Brejza nije jedina žrtva hakerskih napada. Roman Gertih, bivši ministar unutrašnjih poslova i advokat blisko povezan sa liberalnom opozicijom, žali se da je bilo 18 napada na njegov mobilni telefon.
U telefonu državne tužiteljke Eve Vžosek, koja se sukobila sa vladom zbog nekih spornih izbornih postupaka, koja je aktivna u advokatskom udruženju „Leks super omnia“ i kritična prema vlasti, otkriveni su tragovi šest napada između juna i avgusta 2021.
Pegazov “trag”
Špijunski softver „Pegaz“ je proizvod izraelske kompanije NSO. Prodaje se državama širom sveta, navodno za potrebe borbe protiv terorizma i organizovanog kriminala. Program može da špijunira ajfon i android pametne telefone u realnom vremenu, da snima razgovore, čita podatke o lokaciji i tajno aktivira kameru. Informatički stručnjaci kažu da nema odbrane od te vrste špijunskog softvera.
Brejza je o špijunskim napadima saznao iz jednog izveštaja novinske agencije AP, dok je tužiteljku Vžosek upozorio „Epl“. Kanadska istraživačka grupa „Sitizen lab“ sa Univerziteta u Torontu potvrdila je sve slučajeve.
S obzirom na poslednja otkrića, poljska opozicija sada govori o „poljskom Votergejtu“ i poziva na formiranje parlamentarnog istražnog odbora – moguće je da je korištenje „Pegaza“ uticalo na izborne rezultate.
Vlada odbacuje optužbe
U redovima vladajuće stranke PiS se ograđuju od svih optužbi. „Ne znam o kom programu govorite. Ne znam kakav bi to program mogao da bude“, odgovorio je zamenik ministra pravosuđa Mihal Vos na pitanja novinara. Naglasio je da ministar pravosuđa i državni tužilac Zbignjev Žobro takođe nije znao za nezakonito prisluškivanje.
Zapravo, tužilaštvo pokazuje slabo zanimanje za slučaj. Brejzin advokat podneo je kaznenu prijavu, čeka se odgovor. U slučaju Vžosek, otvaranje postupka je odbijeno zbog nedostatka dokaza.
Premijer Mateuš Moravjecki nije isključio mogućnost da su špijunske operacije sprovodile strane tajne službe, kojih u svetu ima „veoma mnogo“.
Preuzmite android aplikaciju.