Početna > Srbija
Srbija

Slavimo srpski jezik – Srećan Međunarodni dan maternjeg jezika

Svakog 21. februara počevši od 1999. godine obeležava se Međunarodni dan maternjeg jezika. Međunarodni dan maternjeg jezika obeleževa se sa ciljem da proslavi sve jezike u svetu, jezičku raznolikost, a time i zajednički uvaži sve različitosti koje se između ljudi pronalaze.
Foto: Gradske info
U državi Srbiji, maternji jezik za većinu građana je srpski, ali se poštuju i jezici manjinski zajednica kojih ima 11 ukupno.

Najbrojniji, posle srpskog jezika je mađarski jezik, koji je najzastupljeniji na severu naše zemlje.

Srpski jezik

Srpski jezik je zvaničan jezik u Republici Srbiji, sa ćiriličnim pismom, dok Zakonom o službenoj upotrebi jezika i pisama latinično pismo se koristi, dodatno, u natpisima firmi, organa, institucija, ulica, trgova, organizacija, saobraćajnih i putnih znakova.

Prema istom zakonu službeni jezik se koristi u usmenom i pismenom opštenju organizacija i stranaka međusobno, u pravnim postupcima, u evidencijama koje vrše organi vlasti, u izdavanju javnih isprava, u svim nazivima mesta, organizacija, institucija, javnih poziva, u izdavanju obaveštenja, upozorenja za javnost i drugih javnih natpisa.

Srpski jezik kao i drugi slovenski jezici, potekao je od pravoslovenskog jezika.

Na osnovama praslovenskog jezika nastao je staroslovenski jezik, a nakon toga i srpskoslovenski jezik koji je bio u funkciji književnog jezika do prve polovine 18. veka kada ga je zamenio ruskoslovenski jezik.

Posrbljavanje srpskog jezika u drugoj polovini 18. veka uslovilo je da nastane slavenosrpski jezik.

Tim slavenosrpskim koji je imao nekoliko faza koristili su se znameniti Srbi sve do kraja prve polovine 19. veka.

Onda dolazi čuveni reformator Vuk Stefanović Karadžić koji je reformama u jeziku prilagodio tadašnji slavenosrpski jezik srpskom jeziku.
Foto: Gradske info

Danas srpskim jezikom govore svi Srbi na prostoru Republike Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Crne Gore, razlikujući se u govoru samo po dijalektu.

Srpski jezik, kako otkriva u intervjuu Radio televiziju Srbije prof. dr Veljko Brborić sa Katedre za srpski jezik i književnost Filološkog fakulteta u Beogradu, je bio pre 200 godina kulturni feniks Evrope.

Evropa se, kako on navodi, divila srpskom jeziku, pismu, srpskoj gramatici i srpskim narodnim pesmama.

On navodi da se danas uči najviše engleski jezik, ali da se maternji jezik mora čuvati i da se o jezičkoj kulturi mora voditi računa.

Naizgled, Srbima i stanovnicima Srbije srpski jezik deluje lagan, ali strancima baš i ne, jer gramatika srpskog jezika predstavlja jednu od najsloženijih na svetu.

Trebamo biti ponosni na naš jezik, u svakoj prilici koristimo srpski jezik i pišimo ćiriličnim pismom jer ne kaže se uzalud:

Pričaj srpski da te ceo svet razume!

Foto: Pixabay/divotomezove

Šta je platforma „TvojGrad“ i kako da je koristite?

Preuzmite android aplikaciju.