Почетна > Србија
Србија

Скупштина о Заштитнику грађана, као и о Етичкој комисији

Скупштина Србије наставиће данас рад, а на дневном реду је Предлог закона о Заштитнику грађана, као и измене и допуне Закона о слободном приступу информацијама.
Фото: Wikimedia Commons/BudoBre

Новим законским решењем, када је реч о Заштитнику грађана, шири се и круг лица која могу да поднесу притужбу, а регулишу се и обавезе у погледу права детета.

Предлог закона доноси и дужи рок за подношење притужбе, односно прописује да то буде најкасније у року од три године од извршене повреде права грађана.

У Предлогу закона одређено је да мандат Заштитника грађана буде осам година.

Посебно се указује на значај и обавезу изградње институције Заштитника грађана у погледу заштите, промовисања и унапређења права детета.

Циљ измена и допуна Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја је „успостављање механизама који треба да унапреде одговорност и транспарентност у раду органа јавне власти“.

Посланици ће почети и нову седницу са једном тачком дневног реда, а то је Предлог одлуке о образовању Комисије за етику.

Реч је о комисији која ће се старати о примени Кодекса понашања народних посланика.

За кандидате за етичку Комисију из редова факултетског наставног особља предложени су Драган Смиљанић професор Филозофског факултета у Новом Саду, Бранкица Поповић са Филозофског факултета Универзитета у Приштини и Ивана Стојановић Прелевић са Филозофског Факултета у Нишу.

Кад је реч о кандидатима из редова државних службеника, из службе Народне скупштине предложени су дипломирани правници Сања Пецељ и Сања Дедић.

Изменама Кодекса понашања које су усвојене прошлог месеца предвиђено је формирање комисије од пет непарламентарних личности, а казне за кршење Кодекса биће од 10 до 50 одсто посланичке плате.

Србија неће подржати санкције Републици Српској

Преузмите андроид апликацију.