Početna > Novi Sad

Aktuelno Novi Sad

Škola u znaku odgovornosti prema zdravlju i prirodi: Festival nauke održan u Futogu (FOTO)

Festival nauke realizovan je jubilarni, deseti put, u OŠ „Miroslav Antić” i to je prilika da đaci te škole svoja naučna istraživanja prezentuju široj javnosti.
Foto: Dnevnik/V. Fifa

Takođe, svoje radove prezentovali su i gosti, učenici Gimnazije „Svetozar Marković” i OŠ „Jovan Dučić” iz Petrovaradina. Budući da je odgovoran odnos prema životnoj sredini i sopstvenom zdravlju jedna od međupredmetnih kompetencija koju je neophodno razviti kod osnovaca, to se postiže kroz naučne oglede tokom cele godine.

A kako je za „Dnevnik” pojasnila nastavnica fizike u OŠ „Miroslav Antić” i organizatorka događaja Adrijana Sarić, ovaj festival je kruna dešavanja, kada đaci mogu da prezentuju svoje rezultate drugima.

– Ideja se javila spontano, kada smo koleginica i ja krenule deci da postavljamo oglede jednom mesečno koje treba da reše. Onda smo se zapitali zašto ne bismo pokazali celoj školi, a i šire, šta to mi radimo. Tako je do danas ova manifestacija postala tradicija, te brojimo deceniju postojanja. Svaki festival imao je uvek određenu temu, a ove godine to je zdravlje, kao jedno od vrlo važnih međupredmetnih kompetencija. Deca dobijaju oglede putem bloga, zatim oni urade merenja, grafičke i tabelarne prikaze, dobiju rezultate i pronađu odgovore. Na kraju sve to prezentuju svojim drugarima, okolini i široj zajednici – istakla je Sarićeva.

Nevena Kaćanski ide u sedmi razred u OŠ „Miroslav Antić”, a sa svojim timom gostima je predstavila ogled sa kockicama leda.
Foto: Dnevnik/V. Fifa

– Mi smo imali zadatak da otkrijemo šta to utiče na brže topljenje leda, a za eksperiment smo koristili četiri činije sa ledom i u svaku smo dodavali po jednu stvar, odnosno so, šećer, pesak, dok je u četvrtoj ostao sam led. Onda smo posmatrali u kojoj činiji će se led najpre otopiti, a odgovor je so, jer on nagriza površinu. To smo morali da povežemo i sa zdravljem, što je nama dalo odgovor da, ukoliko unosimo previše soli u organizam, imaćemo problema sa skupljanjem vode u telu koju ne možemo da izbacimo, što može dovesti do srčanog i moždanog udara i povišenog krvnog pritiska. A kada ga unosimo manje, možemo osećati umor ili dobiti nagon za povraćanje – pojasnila nam je Nevena, dodajući da se njen tim celo polugodište vodio aspektom zdravlja, pa su tako na sajmu svi mogli da izmere kapacitet pluća duvanjem balona.

Za obližnjim stolom učenici su bacanjem kockice birali vežbe koje će uraditi, a u zavisnosti od broja koji kocka da. Za stolom tima iz OŠ „Jovan Dučić” iz Petrovaradina moglo se saznati kako ekoambalaža čuva prirodu, a Matej Popović, koji pohađa sedmi razred, kazao nam je da su na Tehnološkom fakultetu prvi put čuli za tu mogućnost.
Foto: Dnevnik/V. Fifa

– Cela ta priča me je baš iznenadila, kada sam video na koji način mogu da dobijem biorazgradivu plastiku. Nisam imao nikakvu predstavu o tome dok nismo otišli na fakultet. Onda sam se baš oduševio. Tamo su nam objasnili kako od biorazgradivih sirovina možemo napraviti biorazgradivu plastiku, uz koju se smanjuje potrošnja ambalažnog otpada i korišćenje nafte za proizvodnju plastike. Radili smo zatim ogled, kada smo pomešali glicerol sa nabubrelim želatinom i dobijenu masu razlili u kalup i na kraju dobili plastiku. To smo došli i ovde da predstavimo i baš se svima dopada ova ideja. Nafta je neobnovljiv izvor energije i samim tim smanjenjem njene upotrebe imamo dobar uticaj na životnu sredinu – poručio je mladi naučnik Popović.

Danas počinju besplatni časovi matematike za učenike osmih razreda: Prijava nije potrebna, samo se pojavite i spremite za malu maturu

Preuzmite android aplikaciju.