Почетна > Србија
Србија

Шкодрић: До краја године нова листа бесплатних иновативних лекова

Директорка Републичког фонда за здравствено осигурање Сања Радојевић Шкодрић најавила је данас да ће до краја године бити проширена листа иновативних лекова, који ће грађанима бити доступни бесплатно.
Фото: Pexels/ Suzy

„Ми смо у последњих шест година ставили највећи број иновативних лекова икада. У периоду од 2007. до 2015. године стављен је 21 иновативни лек, а у периоду од 2017. до 2022. године 80 иновативних лекова. Оно што је јако важно јесте континуитет у стављању иновативних лекова и континуитет у повећању финансијских средстава“, рекла је Шкодрић за Прву ТВ.

Од 2017. до 2019. издвојено је 1,4 милијарде динара за иновативне лекове, у 2020. години 2,8 милијарди динара, а у 2022. години издвојено је 5,8 милијарди динара, што је највише издвојених средстава до сада.

Шкодрић каже да тренутно не постоји особа која зна који ће се лекови наћи на новој листи.

„То није у складу са законом, а који лекови се стављају на листу искључиво одлучује централна комисија за лекове, која се састоји од наших експерата“, рекла је Шкодрић.

Одлука о увођењу нових лекова доноси се на основу захтева фармацеутске комисије и захтева струке у складу са расположивим финансијским средствима, које одобрава Министарство финансија.

Шкодрић се осврнула и на увођење мамографа и нове опреме у домове здравља широм Србије.

„Јако је важно што ће на тај начин доступност здравствених услуга бити свуда, јер нама је циљ да, са најсавременијом опремом, дођемо до пацијента где год се он налази. Опрема долази у тренутку када смо претходно повећали број болница, иновирали и повећали њихове капацитете, када смо обезбедили иновативне и друге лекове“, рекла је Шкодрић.

Она је истакла да у овом тренутку имамо иновативне лекове за више од 90 одсто различитих типова карцинома дојке, као и да се у нашим болницама, захваљујући магнетима, налазе мали клинички центри.

„У њима се налази све што се налази у савременом дијагностичком центру једног клиничког центра. На тај начин је омогућено да пацијенти не морају за одређене услуге да иду у Крагујевац, Ниш, Београд, већ им је то доступно у њиховој најближој болници“, казала је Шкодрић.

О значају улагања у лечење ретких болести говори и податак да је 14. септембра у свим болницама почело тестирање новорођених на СМА.

„Укупан број беба које су до сада тестиране је 8.860 и од тога је једна беба позитивна, тако да ће она одмах добити терапију. Ми спадамо у 20 земаља која тестирају сву новорђену децу“, рекла је Шкодрић.

Она је најавила и регистар пацијената са малигнитетом, заједно са е-картоном, који је планиран за 2024. годину.

„Ваш лекар, где год да сте, моћи ће да види све ваше податке и биће много једноставније и за наше лекаре, а на тај начин имаћемо тачан број пацијената оболелих од одређених болести, што ће олакшати планирање буџета“, каже Шкодрић.

 

Преузмите андроид апликацију.