Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Склоност ка алергијама је наследна – и то преко мајке

Мајке могу да пренесу алергије на потомство док се оно развија у материци, објавили су истраживачи из Агенције за науку, технологију и истраживање у Сингапуру.
Фото: Pexels/Engin Akyurt

Студија, која је користила животињски модел спроведен у складу са смерницама Националног саветодавног комитета за лабораторијска истраживања на животињама (NACLAR), показује да кључно антитело одговорно за изазивање алергијских реакција, имуноглобулин Е (IgE), може да прође кроз плаценту и уђе у фетус.

Када је унутар фетуса, антитело се везује за феталне мастоците, врсту имунске ћелије која ослобађа хемикалије које изазивају алергијске реакције, од цурења из носа до астме.

Након рођења, новорођени мишеви развијају алергијске реакције на исти тип алергена као и њихове мајке у време првог излагања. Студије у лабораторији су такође показале да се IgE мајке може везати за људске феталне мастоците, што указује да би могли да прођу кроз плаценту код људи на сличан начин.

Фото: Pexels/Cottonbro

„Тренутно постоји значајан недостатак знања о мастоцитима који су присутни у раној фази развоја фетуса. Овде смо открили да фетални мастоцити фенотипски сазревају током трудноће и да могу да буду сензибилисани IgE мајчиног порекла који прелазе плацентну баријеру. Студија указује на то да високо алергична трудна мајка потенцијално може да пренесе свој IgE беби која последично развија алергијске реакције када се први пут изложи алергену“, рекао је др Флорент Гинхоук, виши главни истраживач и виши коаутор студије.

Виши коаутор студије, специјалиста имунологије Ешли Сент Џон, каже да „алергије почињу веома рано у животу“. Она је додала да „дојенчад доживљавају алергијске реакције уско повезане са алергијским одговором мајки на начине који се не може објаснити само генетиком. Овај рад наглашава један од начина на који алергијски одговори могу да пређу са мајке на фетус у развоју и показује како алергије могу да опстану након рођења“.

Као део студије, пратећи смернице NACLAR-а, истраживачи су изложили мишеве полену амброзије, уобичајеном алергену, пре трудноће. Мишеви који су развили осетљивост на полен имали су потомство које је такође показало алергијску реакцију на амброзију.

Осетљивост је специфична за алерген; потомци нису реаговали на гриње, још један уобичајени алерген.

Приметно је да пренос осетљивости временом бледи. Новорођени мишеви су имали алергијске реакције када су тестирани након четири недеље, али мање или ниједну након шест недеља.

Фото: Pexels/Cottonbro

Експерименталне студије су биле поткрепљене ћелијским тестовима који су показали да је IgE мајке везан за феталне мастоците, покрећући мастоците да ослобађају хемикалије као реакцију на алерген, процес који се зове дегранулација.

Ова студија је даље показала да је за пренос IgE преко плаценте потребна помоћ другог протеина, FcRN. Мишеви са FcRN нису имали мајчински IgE везан за своје мастоците и нису развили алергије након рођења.

Налази студије потенцијално отварају нове стратегије када су у питању интервенције за ограничавање таквог трансфера како би се минимизирала појава неонаталних алергија. Тренутно, између 10 и 30 одсто светске популације пати од алергија. Овај број ће наставити да расте, а решење које спречава преношење алергија са мајке на дете могло би потенцијално да смањи те бројеве током времена.

Svi razlozi zbog kojih nam oči suze

Преузмите андроид апликацију.