Početna > Svet
Svet

Sirijski predsednik Bašar el-Asad u svojoj prvoj poseti Kini od početka rata

Sirijski predsednik Bašar el-Asad stigao je danas u Kinu u svoju prvu posetu toj zemlji od početka 12-godišnjeg sukoba u Siriji, u kom je Peking bio jedan od njegovih glavnih podržavalaca.
Foto: Tanjug/Huang Zongzhi/Xinhua via AP
Kinesko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da će se Asad pridružiti drugim stranim liderima, koji će prisustvovati ceremoniji otvaranja Azijskih igara, međunarodnog sportskog događaja, koji počinje u subotu u istočnom gradu Hangdžou, preneo je AP.

Peking širi svoj uticaj na Bliskom istoku nakon što je u martu posredovao u dogovoru između Saudijske Arabije i Irana, a nastavlja i da podržava Asada u sirijskom sukobu, u kojem je ubijeno pola miliona ljudi, dok ih je mnogo ostalo u ruševinama.

Portparol Ministarstva spoljnih poslova Mao Ning rekao je da će Asadova poseta „dodatno produbiti političko međusobno poverenje i saradnju u različitim oblastima između dve zemlje i podići bilateralne odnose na novi nivo“.

Ona je dodala da Asad i kineski predsednik Si Đinping treba da se sastanu „radi važnih razgovora o nizu pitanja“.

Sirijski predsednik sleteo je u Hangdžou danas, a očekuje se da će Si tamo doputovati u petak i upriličiti banket i bilateralne aktivnosti sa Asadom i drugim šefovima država i vlada koji će prisustvovati igrama iz zemalja prijateljskih Kini.

Pored ostalih, tamo će biti i kambodžanski kralj Norodom Sihamoni, kuvajtski prestolonaslednik šeik Mešal Al Ahmed Al Džaber, kao i premijer Nepala Pušpa Kamal Dahal.

Nepalski premijer doputovaće u subotu u Kinu i boraviće tamo nedelju dana, saopštilo je nepalsko Ministarstvo spoljnih poslova, a pored Hangdžoua, posetiće i grad Čongking i Lasu, glavni grad Tibeta.

AP navodi da bi Kina u budućnosti mogla da igra glavnu ulogu u obnovi Sirije, za koju se očekuje da će koštati desetine milijardi dolara.

Sirija se prošle godine pridružila kineskoj inicijativi „Pojas i put“, u kojoj Peking širi svoj uticaj u regionima u razvoju kroz infrastrukturne projekte.

Asadova kancelarija ranije je saopštila da je sirijskog lidera pozvao Si Đinping i da će sa sobom dovesti visokorangiranu sirijsku delegaciju.
Pogoršana ekonomska kriza u Siriji dovela je do protesta u delovima zemlje koje drži vlada.

Sirija krivi za krizu sankcije Zapada i borce predvođene Kurdima, koje podržavaju SAD, a kontrolišu najveća naftna polja u zemlji na istoku blizu granice sa Irakom.

Zelenski u Vašingtonu, sve više republikanaca protiv slanja novca Ukrajini

Preuzmite android aplikaciju.