Sirće za čišćenje je prirodni sastojak koji se može koristiti za čišćenje mnogih predmeta i površina u domu.
Iako postoji mnogo vrsta sirćeta koje se koriste u kuvanju i prelivu za salatu, sirće za čišćenje je potpuno drugačiji proizvod koji je napravljen posebno za čišćenje u domaćinstvu i nikada ga ne treba konzumirati.
Sve vrste sirćeta sadrže kiselinu koja hranu čini sjajnom ili pomaže u očuvanju hrane. Za čišćenje se često koristi destilovano belo sirće jer je bezbojno i sadrži oko 5 odsto sirćetne kiseline.
Sirće za čišćenje i destilovano belo sirće dobijaju se na isti način — fermentacijom alkohola destilovanog od kukuruza ili zrna. Sirće za čišćenje sadrži oko 6 procenata kiseline, što ga zapravo čini 20 procenata jačim od destilovanog belog sirćeta. Sirće za čišćenje možete pronaći u odeljku proizvoda za čišćenje u prodavnicama prehrambenih proizvoda. Ako za čišćenje koristite nerazblaženo sirće, nosite rukavice da biste zaštitili ruke od iritacije.
Pazite da sirće za čišćenje ne mešate sa industrijskim sirćetom, koje je mnogo jače, emituje jaka isparenja i može trajno oštetiti površine podova i kuhinjskih pultova.
Sirće za čišćenje je odličan alat koji će osvežiti i vratiti sjaj vašim podovima, a izuzetno je efikasan u čišćenju mikrotalasne pećnice i drugih aparata za kuvanje.
Takođe može pomoći u odčepljivanju cevi.
Šta ne treba čistiti sirćetom?
Ipak, treba naglasiti da za čišćenje nekih predmeta ne treba koristiti sirće jer njegova kisela svojstva mogu oštetiti neke površine.
Ne čistite ovih šest predmeta sirćetom.
Elektronika:
Iako sirće dobro čisti prozore, oštetiće premaz protiv odsjaja na televizijskim ekranima, mobilnim telefonima i kompjuterskim monitorima.
Ploče i podovi od prirodnog kamena:
Ne bi trebalo da koristite sirće za čišćenje površina od granita, mermera ili krečnjaka. Nivo kiseline, posebno u sirćetu za čišćenje, je prejak za ove materijale i može izazvati nagrizanje ili oštećenje.
Liveno gvožđe:
Sirće izaziva rušenje i rđu na površinama od livenog gvožđa uklanjanjem ulja koja štite gvožđe.
Kuhinjski noževi i uređaji od nerđajućeg čelika:
Sirće za čišćenje pune snage može da izazove udubljenje na oštricama noževa od nerđajućeg čelika i završnoj obradi predmeta, posebno ako pustite sirće da sedi na predmetu.
Voštane i neobrađene drvene površine:
Razblaženo sirće je dobro za čišćenje podova i ormara obloženih poliuretanom, ali sirće za čišćenje pune snage će izazvati promenu boje na voskom ili neobrađenom drvetu.
Gumene zaptivke i creva:
Nerazređeno sredstvo za čišćenje sirćeta je previše jako za upotrebu na gumenim zaptivkama i crevima u nekim malim uređajima, kao što su mašine za pranje sudova i mašine za pranje veša. Sirće može izazvati razgradnju nekih vrsta gume. Pre upotrebe sirćeta za čišćenje, prvo pažljivo pročitajte uputstvo za uređaj.
Preuzmite android aplikaciju.