Кристофер Хоел је сомелијер и оснивач клуба“Harper’s & Lucky”, а према његовим речима, најгора ствар коју можете да урадите јесте да отворите флашу вина, јер желите да попијете чашу – две и да је онда оставите отворену.
Ово се често дешава и на прославама, а уколико сте синоћ имали госте, или сами уживали код куће, па отворили флашу вина, било би добро да сазнате и како да, макар неколико дана, вину сачувате свежину.
Када флашу отворимо, вино пропада, а Хоел је открио неколико практичних савета који ће вам помоћи да вино задржи свежину и укус.
– Вино се квари због кисеоника који с њим долази у контакт кад отворимо флашу – каже Хоел и објашњава да је кисеоник пресудан у процесу ферментације. Он може да појача укусе и ароме кад се вино једном отвори, али превелика изложеност кисеонику вино може да претвори у сирће.
Отворено вино увек поново затворите
Ако знате да флашу нећете довршити, држите је затвореном. Према Хоелу, боцу би требало да затворите након сипања сваке чаше јер ће се тако ограничити количина кисеоника који долази у контакт с вином.
Боцу држите усправно, никако положено
Требало би да избегавате положено складиштење вина, јер када боцу једном отворите, усправни положај помаже да се процес оксидације успори. Покушајте да при руци увек имате и неколико мањих боца вина (од 375 мл). То саветује за оне прилике кад не можете да попијете више од пола флаше јер, чак и ако мања флаша није напуњена до врха, у њој ће остати мање места за ваздух него ако три децилитра вина оставите у боци од литре.
Отворено вино чувајте на хладном и тамном месту
Хоел напомиње да кисеоник није једини фактор који уништава вино. Он каже да су и светлост и температура битни, а његов савет је да отворену флашу вина држите подаље од дневне светлости и да је чувате испод собне температуре.
– Фрижидер је најбоље место за чување отвореног вина, јер хладноћа успорава процес оксидације, будући да се на нижим температурама молекули споро крећу – објаснио је. То важи и за црно и за бело вино, али само за отворене боце – дуготрајно се не препоручује да се вино чува у фрижидеру.
Конзерватор или вакуумска пумпа
Према речима овог сомелијера, већини људи је, уколико вино користе за личне потребе, довољно да набаве вакуумску пуму за вино која није скупа, а функционише тако што уклони вишак кисеоника из отворене боце.
Како да знате да ли се вино које сте отворили покварило?
Уколико сте икада оставили чашу вина напољу, током ноћи, онда знате какав слаткаст и помало кисео мирис оно сутрадан добије – то је вино које више није добро. Међутим, уколико је вино правилно ускладиштено, знакови могу да буду доста суптилнији.
Хоел каже да ће оно, када одстоји, брзо почети да мења боју и укус, а да ће се, због кисеоника, ароме појачати. Црна вина ће почети да тамне до смеђих и цигластих тонова, а бела ће постајати све жућа. Такође, код црних вина свеже ноте ће заменити “орашасте”, док ће бела развити киселкаст укус.
– Чак и ако предузмете све горе наведене кораке, вино у отвореној флаши може да буде добро максимално три до пет дана; након тога га наравно можете искористити у кухињи, код спремања разних варива, умака или маринада – рекао је сомелијер.
Преузмите андроид апликацију.