Почетна > Бизнис
Бизнис

Синиша Мали: Борд директора ММФ-а потврдио трећу ревизију аранжмана са Србијом

Извршни одбор директора Међународног монетарног фонда (MMF) у Вашингтону донео је одлуку о успешном завршетку треће ревизије стенд-бај аранжмана са Србијом, а први потпредседник владе и министар финансија Синиша Мали нагласио је да је то још једна потврда да је економија наше земље јака и стабилна, а реформе које спроводимо исправне.
Фото: Танјуг/Сава Радовановић

Одбор извршних директора ММФ-а одобрио је 19. децембра 2022. године Србији 24-месечни стенд-бај аранжман у износу од 290 одсто квоте наше земље у овој међународној финансијској институцији (око 1,89 милијарди специјалних права вучења, односно око 2,4 милијарде евра), као подршку договореном економском програму.

Мали је навео да је Србија у првом кварталу ове године, с растом од 4,7 одсто БДП-а, била најбрже растућа економија у Европи, као и да исправност наше економске политике континуирано потврђују међународне финансијске институције.

„Сви наши макроекономски показатељи су добри. Осим што растемо најбрже у Европи, јавни дуг нам је у потпуности под контролом, далеко испод нивоа Мастрихта. Стопа незапослености нам је на рекордно ниском нивоу од 9,4 одсто у првом кварталу ове године, док нам је запосленост рекордно висока и износи 50,9 одсто. Такође, стране директне инвестиције су на рекордно високом нивоу“, рекао је Мали, наведено је у саопштењу.

Додао је и да се наставља побољшање квалитета живота грађана Србије, кроз константна повећања њихових примања, односно кроз раст плата, пензија и минималне зараде.

 

„Идемо ка циљу да просечна плата 2027. године буде 1.400 евра, а просечна пензија и минимална зарада по 650 евра. Истовремено, кроз програм ‘Skok у будућност – Србија 2027’ реализоваћемо 323 пројекта широм Србије, у које ће бити уложено 17,8 милијарди евра“, казао је министар.

Подсетио је да очекујемо добијање и инвестиционог рејтинга што ће, како је рекао,  за нашу земљу значити боље услове финансирања, даљи раст БДП-а, привлачење нових инвеститора, отварање нових радних места, већа примања грађана и даље побољшање њиховог животног стандарда.

Иако је Србији након успешне треће ревизије стенд-бај аранжмана на располагању повлачење нових 400 милиона евра, ова средства се неће користити, што је још један од показатеља стабилности српских финансија, додаје се у саопштењу.

Шеф мисије Међународног монетарног фонда Донал Мекгетиган је претходно похвалио макроекономске резултате у оквиру програма и нагласио да остају јаки, уз опоравак раста, солидну фискалну позицију, текућу дезинфлацију, рекордно високе резерве и снажно тржиште рада.

Како су навели званичници ММФ-а, српска привреда добро напредује у оквиру програма који подржава Фонд, упркос изазовном глобалном и регионалном окружењу.

Макроекономски резултати су у 2023. премашили очекивања и очекује се да ће остати јаки у 2024. години.

Истовремено, позитивно је оцењено спровођење економског програма у оквиру трећег разматрања Инструмента за координацију политика.

На састанку који је одржан у априлу у Вашингтону са директорком Међународног монетарног фонда Кристалином Георгиевом, први потпредседник владе потврдио је и договорио даљу сарадњу након истека постојећег аранжмана крајем године, преноси Танјуг.

Evropa uvodi carinu na jeftinu robu iz Kine

Преузмите андроид апликацију.