Početna > Život i stil
Život i stil

Sindrom zaboravljenog deteta: Zašto se javlja i kako ga sprečiti?

Sindrom zaboravljenog deteta je pojava kada je dete zaboravljeno u parkiranom automobilu.
Foto: Pixabay/Pezibear

U poslednje vreme sve je češći fenomen zaboravljenog deteta, koji se često završava smrću deteta, posebno u letnjim mesecima i po toplom vremenu. Zašto se javlja sindrom zaboravljenog deteta? Iako sam fenomen nije dovoljno istražen, veruje se da se to može dogoditi svakome. Međutim, najčešće se to dešava roditeljima deteta. Najčešće se radi o nenamernom zaboravljanju i ostavljanju bebe ili malog deteta u autosedištu. Pokazalo se da se zaboravljanje deteta u automobilu dešava kada su roditelji pod velikim stresom.

To se uglavnom dešava leti, zbog promene dnevne rutine i odlaska na godišnji odmor, što je takođe svojevrsni stres za organizam.

Na sindrom zaboravljenog deteta može uticati i pretrpan raspored, nesvesnost o ozbiljnosti ove pojave, na primer kada roditelji ostave dete u autu dok idu u prodavnicu jer misle da se ništa strašno neće dogoditi, kao i promena u raspored vožnje deteta od jednog roditelja do drugog.drugi koji inače ne vozi dete i čak se i ne seća da je dete u autu, a zaboravljanje može da dođe i zbog nedostatka sna i multitaskinga.

Osim leti, kada je temperatura u kolima duplo veća nego napolju, ostavljanje deteta može biti pogubno i kada je napolju sunčan dan sa prijatnom temperaturom, jer temperatura u zatvorenom automobilu raste veoma brzo, što je tada opasno za decu, ali i za kućne ljubimce koji su zaboravljeni u kolima.

Zašto je opasno da deca budu dugo u zatvorenim kolima?

Osim što bebe i veoma mala deca ne znaju kako da sami izađu iz automobila, postoji još jedan razlog zašto je to za njih opasna pojava. Radi se o tome da njihova regulacija toplote nije dovoljno razvijena, kao kod odraslih. To jest, telo deteta se zagreva tri do pet puta brže od tela odrasle osobe.

Kao rezultat, dolazi do toplotnog udara, odnosno povišene telesne temperature, napadaja, dehidracije, nesvestice, otkazivanja organa, teškog oštećenja mozga i na kraju smrti. Važno je napomenuti da se sve ove promene mogu desiti za vrlo kratko vreme.

Može li se izbeći sindrom zaboravljenog deteta?

Da se ​​to nikada ne bi dogodilo, roditelje je potrebno detaljno edukovati, a mogu pomoći i neke jednostavne stvari koje svaki roditelj može da uradi pre vožnje sa detetom. Pre svega, izbegavajte vožnju deteta nakon neprospavane noći ili kada je vozač pod stresom. Važno je stvoriti navike koje će se uvek pridržavati dok vozite dete, na primer da često gledate ka zadnjem sedištu ili da po potrebi postavite alarm na mobilnom telefonu na približno vreme kada stignete na lokaciju, što će onda podsetite da je još neko u autu. Pomagala za vid takođe mogu pomoći. Na suvozačevo sedište se može staviti dečja igračka ili pelene, koje će služiti kao podsetnik da je dete iza.

Zaključak

Sindrom zaboravljenog deteta je pojava kada osoba zaključa auto i izađe, a zaboravi da izvede dete iz auta. Ovo se može dogoditi svakome, a razlozi mogu biti različiti. Važno je da se na vreme edukujete kako biste sprečili ove slučajeve.

Da li znate koji je najprljaviji deo aviona?

Preuzmite android aplikaciju.